autor: Kamil Zwijacz
Wyniki finansowe Microsoftu - mniejsze przychody ze sprzedaży konsol
Koncern Microsoft opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku podatkowego 2017 (1 lipca – 30 września 2016 roku). Ogólna kondycja firmy jest świetna, gdyż zanotowano 20,5 miliardów dolarów przychodu i 4,7 miliardy dolarów zysku, ale w przypadku działu growego mowa już o 5% spadku.
Koncern Microsoft opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku podatkowego 2017 (1 lipca – 30 września 2016 roku). Gigant z Redmond zanotował dobry okres, osiągając 20,5 miliardów dolarów przychodu i 4,7 miliardy dolarów zysku. Firma może się pochwalić wzrostem przychodów w działach odpowiedzialnych za rozwiązania biznesowe i chmurę. Natomiast 2% spadek w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej odnotowano w oddziale zwanym „More Personal Computing”, do którego zalicza się również biznes związany z grami i konsolami. Elektroniczna rozrywka przyniosła Microsoftowi 1,9 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 5%, głównie ze względu na mniejszy przychód z tytułu sprzedaży Xboksów.
- 20,5 miliardów dolarów przychodu i 4,7 miliardy dolarów zysku;
- 1,9 miliarda dolarów przychodów działu growego;
- 47 milionów aktywnych użytkowników Xbox Live miesięcznie.
Nie wiemy, czy jest to równoznaczne z mniejszą sprzedażą urządzeń, gdyż w ostatnim czasie sprzęt cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Australii. Należy jednak pamiętać, że Microsoft obniżył cenę starego modelu Xboksa One jeszcze przed premierą Xboksa One S, a do tego trzeba też doliczyć koszty wprowadzenia nowszej wersji sprzętu na rynek. Tak czy siak, w rzeczonym okresie sprzedaż konsol nie generowała tak dużych pieniędzy, jak wcześniej, ale za to część strat udało się odrobić dzięki grom i usłudze Xbox Live, w przypadku których odnotowano wzrost przychodów.
Pozostając jeszcze na chwilę przy Xbox Live. W porównaniu do poprzedniego okresu sieciowa platforma Microsoftu zanotowała spadek liczby użytkowników aktywnych miesięcznie z 49 do 47 milionów, choć w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku podatkowego z usługi korzysta o 8 milionów osób więcej.