Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2017, 09:55

autor: Adrian Werner

W USA grudzień i cały 2016 rok należał do Call of Duty: Infinite Warfare

Dzięki firmie NPD Group poznaliśmy wyniki amerykańskiego rynku gier za ubiegły miesiąc oraz za cały miniony rok. Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że największą popularnością cieszyło się Call of Duty: Infinite Warfare.

Grupa analityczna NPD opublikowała raport z wynikami amerykańskiego rynku za grudzień. Firma udostępniła również sprawozdanie podsumowujące cały ubiegły rok. W obu przypadkach bezkonkurencyjna, jak zwykle, okazała się marka Call of Duty.

  1. NPD – oficjalna strona firmy
Call of Duty: Infinite Warfare było najlepiej sprzedającą się grą grudnia i całego 2016 roku. - W USA grudzień i cały 2016 rok należał do Call of Duty: Infinite Warfare - wiadomość - 2017-01-21
Call of Duty: Infinite Warfare było najlepiej sprzedającą się grą grudnia i całego 2016 roku.

Grudzień 2016 r.

W ubiegłym miesiącu sprzedaż konsol, akcesoriów oraz nieużywanych egzemplarzy gier pudełkowych przyniosła 2,8 mld dolarów przychodu, co stanowi spadek o 15% w porównaniu z ostatnim miesiącem 2015 r. Gorszy rezultat zanotowano w każdej kategorii, choć należy pamiętać, że podawane przez analityków liczby nie dają pełnego obrazu kondycji branży. Dane te nie biorą bowiem pod uwagę handlu używanymi egzemplarzami gier, a do tego NPD dopiero od niedawna zbiera dane z dystrybucji cyfrowej i wciąż są one mocno niekompletne.

Gry

Amerykanie w grudniu wydali na nowe gry konsolowe 1,19 mld dolarów (spadek o 12% w porównaniu z ubiegłym rokiem). Zmalały (o 13%) również przychody ze sprzedaży gier pecetowych, które wyniosły 45,8 mln dolarów.

Największą popularnością cieszyły się następujące produkcje:

#

Gra:

1.

Call of Duty: Infinite Warfare

2.

Final Fantasy XV

3.

Battlefield 1

4.

Madden NFL 17

5.

NBA 2K17

6.

Watch Dogs 2

7.

Grand Theft Auto V

8.

Pokemon Sun

9.

FIFA 17

10.

Pokemon Moon

Analizując tę listę, należy mieć na uwadze, że w przypadku gier Pokemon Sun oraz Pokemon Moon brano pod uwagę wyłącznie sprzedaż pudełkową.

Warto także odnotować bardzo dobre wyniki Final Fantasy XV. Była to najlepiej sprzedająca się gra grudnia na PlayStation 4 i wypracowała najlepszy pierwszy miesiąc w historii marki. Co więcej, Amerykanie zakupili o 19% więcej egzemplarzy pudełkowych niż w analogicznym okresie w przypadku Final Fantasy XIII, a dzięki dużej popularności wersji cyfrowej przychody były wyższe o 54%.

Sprzęt

W grudniu sprzedaż samych konsol dała 994,9 mln dolarów przychodu, co stanowi spadek o 20% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2015 roku. Największym wzięciem cieszyło się PlayStation 4.

Spadek (o 15%) zanotował też cały sektor akcesoriów, na które Amerykanie przeznaczyli 547,6 mln dolarów.

Podsumowanie 2016 r.

Amerykański rynek wygenerował w zeszłym roku przychody w wysokości 30,4 mld dolarów, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 30,2 mld wypracowanymi w 2015 r. Gry na pecety, konsole i urządzenia mobilne, wliczając w to mikropłatności, DLC i abonamenty, dały w sumie 24,5 mld dolarów, czyli o 23,2% więcej niż rok wcześniej.

Lista najlepiej sprzedających się tytułów ubiegłego roku prezentuje się następująco:

#

Gra:

1.

Call of Duty: Infinite Warfare

2.

Battlefield 1

3.

Tom Clancy’s The Division

4.

NBA 2K17

5.

Madden NFL 17

6.

Grand Theft Auto V

7.

Overwatch

8.

Call of Duty: Black Ops III

9.

FIFA 17

10.

Final Fantasy XV

Warto dodać, że powyższa lista bierze pod uwagę dystrybucję cyfrową na konsolach i Steam. Nie wliczono zatem wyników sprzedaży pecetowych wersji np. Battlefield 1 za pośrednictwem Origin, czy egzemplarzy Overwatch zakupionych przez Battle.net.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej