W Polsce powstała ogromna farma paneli fotowoltaicznych, która zasili ponad 100 tys. domów
Odnawialne źródła energii w Polsce stają się coraz bardziej powszechne. Nowe konstrukcje nie tylko systematycznie wypierają nieekologiczne obiekty, ale stają się także coraz większe. Przykładem jest otwarta kilka dni temu, ogromna farma fotowoltaiczna pod Kaliszem w Wielkopolsce.
Polska sieć odnawialnych źródeł energii zyskuje kolejny duży obiekt. Mowa tu o farmie fotowoltaicznej w gminie Przykona, położonej około 60 kilometrów od Kalisza. Tym co wyróżnia otwartą 21 września instalacje od pozostałych obiektów OZE, to jej wielkość. Elektrownia ta bowiem rozciąga się na obszarze 270 hektarów. Odpowiada to około 375 boiskom do piłki nożnej.
Oznacza to, że jest to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. Z kolei jej potencjał do produkcji energii elektrycznej może w przyszłości sprawić, że stanie się ona najefektywniejszą farmą fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej.
Efektywna elektrownia z potencjałem
Cała instalacja składa się z 308 tys. dwustronnych paneli. Na ten moment mogą one wytworzyć maksymalnie niecałe 220 GWh rocznie. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla w skali roku ma spaść o około 208 tys. ton. Najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców, jest jednak oczywiście stopień zaspokojenia potrzeb. Farma pod Kaliszem może na ten moment wyprodukować wystarczającą ilość prądu dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych rocznie.
W przyszłości wynik ten może się jednak zwiększyć. Obecna moc elektrowni wynosi 200 MWp. Konstrukcja ta pozwala jednak na jej wzrost o 40 MW. Docelowo zatem obiekt ten ma stać się największym dostarczycielem prądu z promieni słonecznych w naszej części Europy.
Imponująca wielkość
Zbudowana w niespełna rok przez firmę EDP Renewables elektrownia fotowoltaiczna jest obecnie drugim do wielkości tego typu obiektem w naszym kraju. Pierwsze miejsce w tej statystyce zajmuje farma w miejscowości Zwartowo w woj. Pomorskim. Tamtejsza konstrukcja rozciąga się na powierzchni 300 hektarów i składa się łącznie z ponad 378 tys. paneli.
Elektrownia pod Kaliszem wyróżnia się w jeszcze jednej kwestii. Mowa tu o lokalizacji. Zdecydowano bowiem, że farma znajdować się będzie na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. W ten sposób obszar niegdyś negatywnie służący środowisku, dziś dba o nie i wykorzystuje odnawialne źródła energii.