Victoria 3 doczeka się zmian w rozgrywce, znamy rozkład jazdy
Paradox nie pozostaje głuchy na krytykę fanów. Deweloper opublikował listę zmian, jakie czekają w najbliższej przyszłości grę Victoria 3. Obejmą one m.in. system prowadzenia wojen czy dyplomację.
Premierę Victorii 3 można uznać za średnio udaną – krytycy są raczej zadowoleni (średnia z ich 31 ocen zebranych na Metacritic.com wynosi 83/100), gracze nieco mniej (jedynie 63% z ponad 17 tys. recenzji na Steamie jest pozytywnych). Społeczność narzeka głównie na słaby system prowadzenia wojen i problemy z dyplomacją. Studio Paradox słyszy tę krytykę, czego dowodem jest opublikowany niedawno dziennik deweloperski.
Reżyser gry, Martin Anward, stwierdził w nim, że mimo wszystko jest zadowolony z debiutu produkcji. Jednocześnie przyznał, iż teraz zespół czeka równie dużo pracy, co przed premierą. Na pierwszy ogień pójdą usprawnienia wspomnianych dwóch systemów oraz umożliwienie graczom bardziej wiarygodnego zanurzenia się w alternatywną wersję historii.
Listę najważniejszych zmian, jakie planuje wprowadzić Paradox w niedalekiej przyszłości, przedstawiono na poniższej grafice.
Warto mieć na uwadze, że powyższe zmiany nie wyczerpują planów twórców względem trzeciej Victorii. Zdają sobie jednak oni sprawę, że są to szczególnie newralgiczne punkty. W dużym skrócie:
- system prowadzenia wojen wymaga lepszego interfejsu i zwiększenia kontroli gracza w pewnych aspektach;
- część wydarzeń historycznych, które nie występują wystarczająco często, bądź do których dochodzi w sposób zaburzający „historyczną immersję”, będą tworzyć bardziej wiarygodny i sensowny ciąg;
- systemowi dyplomacji potrzebne jest pogłębienie oraz dodanie nowych opcji.
Co istotne, plany te mogą się dynamicznie zmieniać – Paradox zapewnia bowiem, że cały czas będzie wsłuchiwał się w głos społeczności. Niemniej wydaje się, iż obecne zamierzenia twórców odzwierciedlają życzenia fanów, a co za tym idzie – nie powinny ulec większym modyfikacjom.
Z pewnością nie oznacza to, że deweloper zapomni o licznych dodatkach, z których słyną jego gry. Na tę chwilę priorytetem są jednak poprawki i aktualizacje podstawowej wersji Victorii 3. Można powiedzieć, że taki scenariusz był łatwy do przewidzenia – jest to w zasadzie nieodłączny element rozwoju czy to strategii 4X, czy tzw. grand strategy games. Innymi słowy – pozostaje czekać na zmiany z nadzieją, że wyniosą one omawiany tytuł do miana godnego następcy Victorii 2.
Dla przypomnienia dodam, że premiera trójki odbyła się 25 października, a sama gra jest dostępna wyłącznie na PC w polskiej wersji językowej (napisy). Naszą recenzję – autorstwa Zbyszka Woźnickiego – znajdziecie poniżej: