Ujawniono oficjalną (lecz niepełną) dokumentację Wii
Zachodni serwis internetowy IGN.com wszedł w ostatnim czasie w posiadanie oficjalnej, aczkolwiek poruszającej wszystkich zagadnień, dokumentacji Nintendo, poświęconej konsoli Wii oraz niektórym akcesoriom przygotowywanym z myślą o niej. Przed dwoma dniami podzielił się owymi rewelacjami ze swymi użytkownikami.
Zachodni serwis internetowy IGN.com wszedł w ostatnim czasie w posiadanie oficjalnej, aczkolwiek nieporuszającej wszystkich zagadnień, dokumentacji Nintendo, poświęconej konsoli Wii oraz niektórym akcesoriom przygotowywanym z myślą o niej. Przed dwoma dniami podzielił się owymi rewelacjami ze swymi użytkownikami.
Pierwsza informacja dotyczy sposobu zasilania kontrolerów Wii-mote. Będą do tego służyć m.in. dwie baterie alkaliczne (AA), które będą dostarczać energię przez blisko 30 godzin, przy wykorzystywaniu wszystkich właściwości pada. W przeciwnym wypadku jedna para baterii wystarczy na 60 godzin ciągłej pracy. Komunikacja pomiędzy kontrolerem a konsolą będzie zachodzić za pośrednictwem systemu Bluetooth.
Ciekawie prezentuje się punkt dotyczący 6KB wewnętrznej pamięci umieszczonej w padzie. Redaktorzy IGN spekulują, że być może będzie ona miała związek z głośniczkiem, którego możliwości zostały zaprezentowane po raz pierwszy w trakcie majowych targów E3. Druga hipoteza dotyczy indywidualnych ustawień pada, które będzie można w ten sposób na bieżąco aktualizować (ewentualnie zmieniać, gdyby z jednego Wii-mote korzystało kilka osób). Zwracając uwagę na fakt, że od momentu wspomnianej prezentacji głośniczka było o nim wyjątkowo cicho, bardziej prawdopodobna jest druga ewentualność. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to oficjalne stanowisko Nintendo.
Wyjaśniła się również tajemnica związana z przyciskiem SYNCHRO, widocznym na licznych zdjęciach Wii. Będziemy z niego korzystać w momencie, gdy w pobliżu konsoli znajdą się pady dotąd przez nią nierozpoznane. Mianowicie, każdy Wii-mote będzie posiadał własny numer identyfikacyjny. Synchronizacja będzie od nas wymagać wciśnięcia wspomnianego przycisku SYNCHRO, a następnie jego odpowiednika znajdującego się w pobliżu padowego schowka na baterie (alternatywą będzie dłuższe przytrzymanie przycisków oznaczonych jako 1 i 2). Po wykonaniu tejże operacji będzie możliwe rozpoczęcie zabawy.
Z pewnością odnotowaliście również obecność diod LED, umieszczonych na kontrolerach Wii. Ich rola będzie dwojaka. Po pierwsze – pokażą, czy trzymany przez gracza pad jest aktualnie wykrywany przez konsolę. Zapalenie się pierwszej z lewej oznajmia, że jesteśmy wykrywani jako gracz numer 1. Kolejna zapalona dioda oznacza, że jesteśmy graczem numer 2 itd. Po drugie – będą sygnalizować stan używanych baterii. Cztery zapalone diody – baterie działają jak nowe, ewentualnie ich zużycie jest mniejsze niż 25%. Trzy – baterie posiadają od 50% do 75% pierwotnej ilości energii. Opis dwóch ostatnich etapów nie jest chyba konieczny.
Kolejna kwestia dotyczy listwy, służącej do wykrywania ruchów wykonywanych przez Wii-mote. Będzie długa na 20 centymetrów, a każdy jej koniec zostanie wyposażony w sensory ruchu. Poprawne działanie listwy będzie możliwe tylko w przypadku ustawienia jej zaraz pod albo nad telewizorem.
Wbudowane w Wii-mote silniczki wywołujące wibracje będzie można wyłączyć. Nintendo nie planuje, niestety, wprowadzenia kilkustopniowego systemu drgań. Producenci gier będą jednak mieli wpływ na standardową ich moc.
Potwierdzona została również informacja na temat problemów, jakie mogą wystąpić w pomieszczeniach oświetlanych przez świetlówki i żarówki halogenowe. By zapobiec tego typu zdarzeniom, należy bardzo dokładnie przetestować listwę oraz kontrolery, tak aby wykrywały się wzajemnie bez zbędnych przerw.
Klasyczne pady, powstające z myślą o starszych pozycjach wchodzących w skład usługi Virtual Console (dzięki niej będziemy mogli, za drobną opłatą, zagrać w pozycje wydane niegdyś na konsole NES, SNES, Sega Genesis/MegaDrive, NEC Turbo Grafx oraz Nintendo 64), zostaną dostarczone producentom gier na początku września.
Przypomnijmy, że również we wrześniu zostaną ujawnione wszystkie tajemnice oraz niezdradzone do tej pory fakty na temat Wii. W tym samym czasie poznamy również oficjalną datę premiery konsoli, a także jej cenę. Najprawdopodobniej dojdzie do tego w trakcie imprezy Tokyo Game Show 2006, która odbędzie się w dniach 22-24 września.