Testujemy Rage na notebooku ASUS G74SX
Rage to najnowszy FPS legendarnego studia id Software. Sprawdziliśmy jak z grą radzi sobie notebook ASUS G74S.
Premiera Rage była jedną z najbardziej oczekiwanych w tym roku. W końcu nie często dostajemy FPS-a autorstwa ojców tego gatunku, a za takich uchodzą przecież ludzie ze studia id Software. Postanowiliśmy sprawdzić jak gra radzi sobie na notebooku ASUS G74SX.
Rage to pierwszoosobowa strzelanka osadzona w postapokalipycznych klimatach. Akcja rozpoczyna się jakieś sto lat po tym, jak uderzenie gigantycznej asteroidy zmiotło większość ludzkiej cywilizacji z powierzchni Ziemi. Skutek tego wydarzenia był taki, że nasza planeta zaczęła przypominać jedną wielką pustynię, pełną ruin wielkich miast, zamieszkaną przez bandytów i grupy mutantów. Gracz wrzucony zostaję w skórę jednego ze szczęśliwców wybranych przed kataklizmem do programu Arki, mającego na celu zagwarantowanie przetrwanie naszego gatunku. Przygoda zaczyna się, gdy zostajemy przebudzeni ze snu kriogenicznego.
W przeciwieństwie do poprzednich gier id Software Rage ma strukturę w dużej mierze otwartą. Świat nie szokuje rozmiarami, ale mimo to mamy sporą swobodę w wyborze misji. Ponadto ważnym elementem jest kierowanie pojazdami. Natomiast to, co nie uległo zmianie to doskonała mechanika walki. Bronie sprawiają wrażenie potężnych, a sztuczna inteligencja wrogów daje radę. Powoduje to, że starcia są niezwykle emocjonujące. Jak na dłoni widać ogromne doświadczenie ludzi z id Software.
Przyjrzyjmy się wpierw wymaganiom sprzętowym.
MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
- Procesor: Intel Core 2 Duo lub odpowiednik AMD
- Pamięć operacyjna: 2 GB
- Karta grafiki: GeForce 8800 lub Radeon HD 4200
- Dysk twardy: 25 GB
- System operacyjny: Windows XP (SP3), Vista lub 7
REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
- Procesor: Intel Core 2 Quad lub odpowiednik AMD
- Pamięć operacyjna: 4 GB
- Karta grafiki: GeForce 9800 GTX lub Radeon HD 5550
- Dysk twardy: 25 GB
- System operacyjny: Windows XP SP3, Vista lub 7
Jak widać wymagania nie są specjalnie wysokie jak na FPS-a wydanego w 2011 roku. ASUS G74SX posiada procesor Intel Core i7-2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 560M z 3GB pamięci własnej, więc nie spodziewałem się większych problemów.
Zanim przejdziemy do testów mała uwaga. Każdy, kto śledził losy Rage dobrze wie, że gra zadebiutowała w dosyć opłakanym stanie technicznym. Jeśli macie problemy z odpowiednim wyświetlaniem grafiki to warto udać się na stronę producenta waszej karty grafiki i pobrać najnowsze sterowniki, które napisano specjalnie pod grę id Software. To, w połączeniu z wypuszczonym niedawno patchem powinno usunąć większość problemów. Aktualizacja dodaje też do menu gry opcje graficzne, wiec nie trzeba już się babrać ręcznym podmienianiem plików konfiguracyjnych.
Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1366 x 720
Rage nie spełnił może wszystkich oczekiwań względem oprawy graficznej, ale i tak jest to gra atrakcyjna wizualnie. Dlatego z radością przywitałem to, jak w starciu z nią poradził sobie ASUS G74SX. Średnia prędkość na poziomie 60 klatek na sekundę zapewnia perfekcyjny komfort zabawy. Nawet w najgorętszych momentach płynność spadała co najwyżej o kilka FPS-ów, co podczas samej gry było praktycznie niemożliwe do zauważenia. Aż szkoda, że silnik sam limituje maksymalną ilość wyświetlanych klatek na sekundę, bo oczywistym jest, że notebooka stać na znacznie więcej.
Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1920x1080
Zachęcony tak dobrymi wynikami postanowiłem wypróbować rozdzielczość 1920x1080, czyli najwyższą jaką jest w stanie obsłużyć ekran tego notebooka. Rezultat był zaskakująco dobry. Średnia prędkość na poziomie 58 klatek na sekundę przy tak wysokiej rozdzielczości robi niemałe wrażenie. Co więcej, nawet podczas najbardziej intensywnych wymian ognia płynność nie spadała poniżej 40 klatek na sekundę.
Podsumowanie
John Carmack, czyli główny programista id Software ma fetysz 60 klatek na sekundę. Cała gra została zaprojektowana tak, aby osiągnąć ten poziom na jak największej liczbie pecetów. To właśnie takie podejście przy pisaniu silnika jest źródłem wielu problemów technicznych. Na szczęście po aktualizacji można już wyłączyć dynamiczne dopasowywanie tekstur i podnieść poziom wygładzania krawędzi oraz filtrowania tekstur. Jednak pomimo ustawienia wszystkiego na maksimum ASUS G74SX nie miał żadnych problemów z udźwignięciem Rage. Nawet w rozdzielczości 1920x1080 płynność była doskonała.
Trzeba przyznać, że silnik Carmacka jest naprawdę zoptymalizowany. Oczywiście, imponująca specyfikacja tego notebooka powoduje, że można się zawsze spodziewać dobrych wyników, ale warto zauważyć, że gra działa bardzo dobrze nawet na słabszych sprzętach, takich jak ASUS K53SV.