Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 16 kwietnia 2012, 05:54

autor: Adrian Werner

Testujemy Legend of Grimrock na notebooku ASUS G74SX

Testujemy grę RPG Legend of Grimrock na notebooku ASUS G74SX

Legend of Grimrock w dosyć krótkim czasie wyrósł na jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier niezależnych tego roku. Sprawdziliśmy jak ta mała perełka radzi sobie na mocniejszym z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie K53SV.

Gracze obejmują kontrolę nad grupą czterech więźniów skazanych na śmierć, jaka niechybnie czeka ich w lochach wybudowanych wewnątrz tytułowej Góry Grimrock. Aby przeżyć bohaterowie będą musieli nauczyć się ze sobą współpracować i jako drużyna zejść na dół góry, poziom po poziomie. Zabawa polega na eksplorowaniu rozległych i pełnych potworów oraz skarbów podziemi. Większość czasu spędzamy na szukaniu przejść i kluczy, walce z potworami oraz rozwiązywaniu pomysłowych zagadek.

Legend of Grimrock to duchowy spadkobierca takich gier jak Dungeon Master czy Eye of Beholder. Autorzy nie silili się na żadne rewolucje. Zamiast tego zaoferowali nam staroszkolną mechanikę rozgrywki ukazaną za pomocą atrakcyjnej grafiki oraz wyposażoną we współczesny interfejs. Najlepiej obrazuje to sposób poruszania się, które odbywa się skokowo, o jedno pole w którąkolwiek stronę. Poza tym możemy wykonywać obroty jedynie o 90 stopni. Wbrew pozorom takie rozwiązanie wcale nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie – sprawia, że gra nabiera odmiennego charakteru od produkcji oferujących pełną swobodę eksploracji. Wpływa to na walkę, rozwiązywanie zagadek oraz odnajdywanie właściwej drogi i każdy z tych elementów staje się w ten sposób na swój sposób unikalny.

Oczywiście przeniesienie żywcem do współczesnej gry rozwiązań sprzed dwudziestu lat nie byłoby dobrym pomysłem i na szczęście Legend of Grimrock nie popełnia tego błędu. Interfejs jest znacznie czytelniejszy i zamiast walczyć z nim, możemy skoncentrować się na pojedynkach z wrogami. Dodano świetną automapę, która pozwala uniknąć frustracji podczas eksplorowania podziemi. Choć dla ortodoksyjnych miłośników pozostawiono opcję wyłączenia tej funkcji, dzięki czemu zostaną oni zmuszeni do ręcznego rysowania własnych map. Ponadto autorzy zadbali o wspaniałą oprawę graficzną. Tekstury są ostre jak brzytwa, wrogowie pełni detali i z imponującymi animacjami, a doskonały system oświetlenia zapewnia nieziemską wręcz atmosferę.

Legend of Grimrock to świetna propozycja dla miłośników RPG. Gra wskrzesza zapomniany już niego podgatunek i jednocześnie, w przeciwieństwie do innych prób tego typu, adaptuje jego elementy na współczesne zasady projektowania, dzięki czemu tytuł ten nie odstaje od obecnych standardów. Jeśli lubicie cRPG-i, a zwłaszcza jeśli jesteście fanami tradycyjnych dungeon crawlerów, to Legend of Grimrock powienien się dla Was stać pozycją absolutnie  obowiązkową.

 MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Core 2 Duo 2 GHz
    Pamięć RAM: 2 GB 
    Karta grafiki: GeForce 7600 512 MB
    System operacyjny: 
Windows XP/Vista/7

 REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Quad Core 2.66GHz
    Pamięć RAM: 4 GB
    Karta grafiki:   GeForce 8800 512 MB
    System operacyjny: 
Windows XP/Vista/7

Wymagania są całkiem rozsądne. Przypomnijmy, że ASUS G74SX posiada procesor Intel Core i7-2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 560M z 3GB pamięci własnej (dokładny opis specyfikacji notebooka znajdziedzie w oddzielnej sekcji naszej strony), więc byłem pewien, że notebook nie będzie miał żadnych problemów z tą grą.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768

Testowanie wydajności gry tradycyjnie rozpocząłem od wybrania ustawień wysokich w rozdzielczości 1366 x 768. Spodziewałem się bardzo dobrych wyników i notebook nie zawiódł moich oczekiwań. Przez większość czasu moje oczy cieszyło sporo ponad 100 klatek na sekundę. Co jednak znacznie bardziej istotne – nie zdarzały się spadki poniżej poziomu 87 FPS-ów. Tym samym o żadnych widocznych spowolnieniach nie mogło być mowy.

.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080

Po podwyższeniu rozdzielczości do 1920 x 1080 nastąpił oczekiwany spadek wydajności. Było to jednak zauważalne jedynie na wykresie benchmarka, a nie podczas samej gry. Najniższym zanotowanym wynikiem było 50 klatek na sekundę, więc w trakcie rozgrywki nie byłem w stanie dostrzec żadnych spowolnień.

.

Podsumowanie

Legend of Grimrock nie sprawiło ASUS’owi G74SX najmniejszych problemów. Niezależnie od wybranych ustawień i rozdzielczości uzyskiwałem pełną płynność rozgrywki i perfekcyjny komfort zabawy. To bardzo ładna gra, ale sposób konstrukcji poziomów i niewielka ilość przeciwników powodują, że śliczną oprawę graficzną udało się uzyskać bez wymogu posiadania potężnego sprzętu.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej