Ten klockowy komputer zabierze Cię do czasów, gdy na „blaszakach” królował Saper
Teraz i Ty możesz złożyć swój retro komputer. Zamiast prawdziwych podzespołów wykorzystaj klocki i zbuduj wszystko: od płyty głównej po napęd na dyskietki. Na szczęście tym razem ciężar monitora nie jest zagrożeniem dla zdrowia.
Kiedyś komputer ważył dużo, a monitor zdobiła koronkowa serwetka lub inny przedmiot, na który uparła się babcia. Brak połączenia z Internetem także nie był problemem, ponieważ Pasjans i Saper świetnie wypełniały wolny czas, w którym akurat mama nie pozwalała wyjść na dwór (lub na pole – w zależności, z którego regionu Polski pochodzicie), bo akurat zaraz ziemniaki miały się ugotować. Kto tęskni za tymi czasami, może sobie zafundować ich namiastkę.
Komputer z klocków, który przeniesie Cię w czasie.
Zbuduj komputer dzieciństwa przy pomocy klocków
Producent klocków Pantasy ma w ofercie sporo retro zestawów, ale to właśnie komputer wydaje się najciekawszym z nich. Model został wykonany z dbałością o detale, a w zestawie znajdują się klockowa dyskietka, płyta CD, a nawet podkładka pod myszkę. Za najciekawszą należy jednak uznać konieczność złożenia podzespołów „blaszaka”, do czego nie jest potrzebna znajomość sprzętu.
Na płycie głównej należy samodzielnie ułożyć z klocków wszystkie chipy, bez których prawdziwy komputer nie byłby w stanie działać. Do tego dochodzi zasilacz z wentylatorem oraz napędy na płyty i dyskietki. Całość wygląda niczym klockowa wersja pierwszego domowego komputera lub takiego, który był na wyposażeniu szkolnej sali informatycznej z początku XX wieku.
Niepozorny zestaw nie tylko dla komputerowych maniaków.
Saper czeka na odważnych
Nie tylko jednostka centralna – ze swoim wnętrzem, przyciskami i portami – została szczegółowo odwzorowana. Z podobnym pietyzmem wyprodukowano monitor CRT. Jest on spory, a na jego „ekranie” znajduje się tablica imitująca standardową tapetę Windowsa 95 i Windowsa 98. Można ją jednak wyjąć, by odkryć grę Saper. Nie można w nią zagrać, ale stanowi fajne nawiązanie do produkcji instalowanych wraz z systemem operacyjnym. Osoby tęskniące za czasami DOS-a mogą natomiast obrócić ową tablicę, żeby „wyświetlał się” ekran startowy tegoż systemu.
Retro komputer jako ozdoba
Niestety na tym kończą się interaktywne elementy komputera. W zestawie są jeszcze kable, żeby klockową klawiaturę i myszkę można było podłączyć. Nie da się jednak wcisnąć żadnego przycisku i brakuje diod imitujących działanie systemu. Z tego powodu zestaw od firmy Pantasy jest wyłącznie ozdobą na półkę, choć trzeba przyznać, że dość imponującą.
„Pecet” ma niecałe 19 centymetrów szerokości i 20 cm głębokości. Gdy położy się monitor, całość ma aż 24 cm wysokości. Za zestawem przemawia także jego cena, ponieważ za 359,99 zł otrzymujemy klockowy komputer, na którego złożenie (według producenta) trzeba poświęcić nawet sześć godzin.
Klockowy komputer od Pantasy jest całkiem tani.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!