Kultowa gra z serii Kunio-kun już 30 lat temu zaskakiwała rozbudowanym kreatorem postaci i elementami RPG
Nekketsu Fighting Legend zadebiutowało na 8-bitowych konsolach ponad 30 lat temu. Ta bijatyka nawet dziś zaskakuje rozbudowanym systemem tworzenia postaci. Ciekawa jest również mechanika ich rozwoju.
Elementy RPG nie są domeną wyłącznie tego gatunku gier – często spotykamy je w produkcjach teoretycznie nie mających z nim zbyt wiele wspólnego. Dziś to norma, ale ponad 30 lat temu zabieg ten nie był tak oczywisty, zwłaszcza w przypadku prostszych gier wydawanych na NES-a, lepiej znanego w Polsce pod postacią Pegasusa. W 1992 roku premierę miała gra Nekketsu Kakutou Densetsu, znana również jako Riki Kunio czy Nekketsu Fighting Legend, która oferowała bardzo satysfakcjonujący gameplay, pokażny wachlarz ciosów, zaskakująco rozbudowany system tworzenia postaci oraz właśnie elementy RPG.
Zaawansowany kreator postaci i elementy RPG
Nekketsu Kakutou Densetsu to jedna z gier wchodzących w skład cyklu z Kunio w roli głównej. W Polsce popularnością cieszyła się nie tylko ta bijatyka, ale również gra piłkarska Nekketsu High School Dodgeball Club: Soccer bądź Nintendo World Cup (jak również jej bardziej rozbudowana kontynuacja Kunio-kun no Nekketsu Soccer League w niektórych kręgach znana jako Goal 3), w której można było oddawać „magiczne” strzały, zawstydzające akcje znane z Tsubasy. Poza piłką nożną spore uznanie zyskały inne gry z serii, takie jak beat’em up pod tytułem River City Ransom, czy inna sportowa produkcja goszcząca głównie na automatach – Super Dodge Ball, będąca grą w „zbijaka”. Pozostańmy jednak przy mordobiciu będącym bohaterem tego tekstu.
Głównym elementem rozgrywki jest tryb fabularny, w którym z listu pozostawionego w szkolnej szafce dowiadujemy się, że Kunio został zaproszony na turniej sztuk walki organizowany przez duet znany jako Tygrysy. Chłopak podejmuje wyzwanie, rzuca list na ziemię i biegnie przed siebie. Chwilę potem szkolnym korytarzem przechodzi Riki, znajomy Kunio. Dowiedziawszy się, że jego kolega bierze udział w turnieju, również postanawia do niego przystąpić.
Po tym wprowadzeniu zaczyna się prawdziwa zabawa, czyli tworzenie postaci. Polega to na wpisaniu imienia, daty urodzenia oraz grupy krwi. Na podstawie tych informacji gra decyduje jaki typ wojownika zostanie wygenerowany oraz jakie będzie miał statystyki. Dostępne są 4 rodzaje zawodników: fighter, martial artist, kung-fu oraz judo.
Po wpisaniu wszystkich informacji otrzymujemy kartę postaci, na której znajduje się portret oraz statystyki, takie jak:
- punkty życia;
- siła ataku pięścią;
- siła kopnięcia;
- siła rzutu;
- prędkość;
- obrona.
Po prawej stronie ekranu widnieją ataki specjalne, jakimi dysponuje postać. Można ich używać, łącząc różne kombinacje klawiszy. Walki toczą się w systemie 2 na 2. Przez cały czas trwania potyczki określany jest jej poziom. Im wyższa nota, tym więcej bonusów do statystyk otrzymamy. Zależy to między innymi od tego, ile punktów życia zostanie nam po zakończeniu starcia. Należy za wszelką cenę unikać atakowania towarzysza, ponieważ będzie to skutkować obniżeniem oceny.
Po ukończonej rundzie otrzymujemy komunikat o tym, ile poziomów otrzymaliśmy. Można także podejrzeć statystyki, aby sprawdzić, o ile wzrosły wskaźniki ataku, obrony itp. Tocząc walki jedna po drugiej i wzmacniając swoją postać, można zapisać (np. na kartce) specjalnie wygenerowane hasło, aby rozpocząć nową rozgrywkę z możliwością korzystania ze znacznie silniejszego wojownika niż na początku.
Warto również zaznaczyć, że w grze dostępne są dwa ataki specjalne, do wykonania których potrzebny jest drugi gracz. Pierwszy polega na nakoczeniu na ręce towarzysza, który nastepnie rzuca nami w odpowiednim momencie wskazywanym przez ruchomy pasek u dołu ekranu. Drugi atak polega na podejściu do towarzysza i chwyceniu się za ręce. Wtedy również trzeba wcisnąć przycisk akcji w odpowiednim momencie. Kiedy się to powiedzie, obie postacie zaczynają się kręcić i zadają przeciwnikom bardzo wysokie obrażenia od żywiołów.
Rozgrywka koncentruje się na walkach z kolejnymi duetami. Starcia odbywają się na arenach charakteryzujących się różnymi czynnikami. Jedną z nich jest lokacja, gdzie po bokach zainstalowane zostało pole elektryczne, a moją ulubioną – arena z minami zadającymi bardzo wysokie obrażenia. W toku rozgrywki pniemy się coraz wyżej w tabeli, aby w końcu stoczyć wymagającą walkę z Tygrysami.
W dzieciństwie Nekketsu Kakutou Densetsu ogrywałem najczęściej z bratem (pozdrawiam, bo wiem, że to czytasz!), jednak nasza wersja tej bijatyki posiadała spore utrudnienie – była w języku japońskim.
Metodą prób i błędów doszliśmy do tego, na czym polega rozgrywka i zapisywaliśmy w zeszycie hasła, starając się jak najwierniej odwzorować wygląd japońskich symboli. O tym, że dwie główne postacie noszą imiona Kunio i Riki dowiedziałem się już jako dorosły facet. Za dzieciaka wraz z bratem mówiliśmy na tę dwójkę bohaterów „Sizu i De”, ponieważ japońskie znaczki przypominały nam właśnie te napisy.
Jak dzisiaj zagrać w Nekketsu Fighting Legend?
W Nekketsu Fighting Legend można dziś zagrać na kilka sposobów. Na PC dostępne są emulatory oraz strony internetowe, za pośrednictwem których można grać online. Gra wchodzi też w skład zestawu Double Dragon & Kunio-kun: Retro Brawler Bundle dostępnego na Nintendo Switch i konsolach PlayStation. Poza bohaterką dzisiejszego tekstu znajdziecie tam także 17 innych produkcji z uniwersów Kunio i Double Dragon.
Gry podobne do Nekketsu Fighting Legend
Jeżeli lubicie tego typu bijatyki, warto sprawdzić także inne tytuły z serii z Kunio, takie jak wspomniane wcześniej River City Ransom. Produkcje z cyklu River City są cały czas rozwijane, a poszczególne nowe tytuły znajdziecie np. na Steamie. Najnowsza odsłona – River City: Rival Showdown – zadebiutowała na PC i konsolach stacjonarnych 13 października tego roku (oryginał z 2016 roku wydano na 3DS-a).