autor: Michał Kułakowski
Steam Machine - pierwsze zdjęcia komputera Valve
W artykule gazety Seattle Times pojawiły się pierwsze zdjęcia prototypowego komputera firmy Valve, którego 300 sztuk trafi niedługo do wybranych przez firmę graczy. Jego test oraz fotografie wnętrza opublikował także serwis Engadget.
Wiemy już jak wygląda prototypowa wersja komputera firmy Valve, nazywanego powszechnie Steam Machine. Fotografie pochodzą z artykułu opublikowanego przez Seattle Times. Redaktor gazety odwiedził siedzibę producenta i uwiecznił ekipę deweloperską oraz pierwsze testowe wersje gamepada. Z nowym urządzeniem zetknął się także serwis Engadget. Jego przedstawiciele mieli krótką chwilę, by przetestować komputer oraz funkcjonalność systemu Steam OS. Z aparatem zajrzeli też do jego wnętrza.
Prototyp posiada standardowe pecetowe podzespoły, które zgodnie z obietnicami będzie można swobodnie wymieniać. Testowany model posiada procesor Intel i7 oraz kartę graficzną Nvidia GTX 780, zamknięte w oryginalnej obudowie. Dokładna specyfikacja testowanego egzemplarza nie została podana, ale Valve już jakiś czas temu podzielił się nią z graczami. PC nie ma żadnego napędu optycznego, w zamian za to oferuje wyjście eSata, sześć portów USB (4x USB 3.0, 2x USB 2.0), wyjście DVI, HDMI i Display Port, sześć wyjść audio (w tym cyfrowe), a także złącze PS/2 oraz LAN (nie zabrakło również anteny wi-fi). Projektanci urządzenia zapewniali, że przywiązali dużą uwagę do jego chłodzenia, przez co przy nawet dużym obciążeniu nie powinno się nadmiernie przegrzewać i sprawiać kłopotów. Wyeliminować skutecznie mieli również nadmierny hałas wentylatorów.
Jedną z głównych zalet Steam Machine ma być system Steam OS. Redaktorzy Engadget zwracają uwagę na to, że do złudzenia przypomina on znany już interfejs Big Picture Mode, oferując podobne funkcje oraz łatwość nawigacji. Przyznają przy tym, że wiąże się to z oczywistymi ograniczeniami. Na razie nie wiemy nawet czy system, poza funkcją uruchamiania gier czy przeglądaniem sieci i Steama, posiada także inne możliwości, takie jak otwieranie zewnętrznych aplikacji, odtwarzanie filmów, muzyki itd. Wiele wskazuje więc na to, że raczej nie zastąpi standardowych OS-ów, takich jak Windows. Zapowiadane już wcześniej opcje streamingu treści z drugiego komputera w domu nie były dostępne podczas testów.
Jeżeli chodzi o kontroler, opisywany już kilkukrotnie w naszym serwisie, to przedstawiciele Engadget byli zadowoleni z jego funkcjonowania. Według artykułu w Seattle Times, powstał on w całości w warsztatach Valve, przechodząc wiele stopni ewolucji. Inżynierowie firmy pracowali z drukarkami 3D, dzięki którym mogli szybko testować swoje pomysły i idee. Ostateczne egzemplarze kontrolera, które trafią do sprzedaży wraz z pierwszymi egzemplarzami Steam Machine, będą produkowane przez zewnętrzną firmę.
Jak już wiemy, 300 prototypowych komputerów złożonych przez Valve trafi do wybranych graczy, którzy do programu beta mogą zgłaszać się za pośrednictwem serwisu Steam. Oficjalnych zapowiedzi sprzętu powinniśmy spodziewać się w styczniu, podczas targów elektroniki w Las Vegas (CES 2014). Poznamy wówczas najpewniej specyfikacje poszczególnych modeli komputerów i być może także ceny. Wedle planów Valve, mają one oferować szeroki wachlarz wydajności, w zależności od grubości portfela nabywcy. Począwszy od najsłabszych pecetów, opartych na przystępnych i tanich rozwiązaniach, skończywszy na pecetach-bestiach napędzanych najszybszymi procesorami Intela i najnowszymi układami Nvidii. Pierwsze steamowe maszyny powinny wylądować na półkach sklepowych w połowie 2014 roku. Ich dystrybucją oraz produkcją zajmować będą się różne zewnętrzne firmy.