autor: Bartosz Świątek
Steam Labs - interaktywny doradca i nowe systemy rekomendacji
Deweloperzy Steam poinformowali o kolejnych eksperymentach, które są prowadzone w ramach programu Steam Labs. Wpis opublikowany na blogu dotyczy inteligentnego doradcy Steam, a także nowego sposobu rekomendowania gier w oparciu o recenzje użytkowników. Pojawił się też ciekawy pomysł systemu dogłębnej analizy.
Na blogu Steam pojawiła się notka informująca o kolejnych eksperymentach, które są prowadzone w Laboratoriach Steam. Celem testów jest usprawnienie systemu rekomendacji platformy. Deweloperzy testują tzw. system dogłębnej analizy oraz nowy mechanizm rekomendacji społeczności. Poinformowano też, że inteligentny doradca na stałe zagościł na platformie.
Inteligentny doradca Steam Labs
Eksperyment drugi, czyli interaktywny doradca, na stałe zagościł na stronie głównej Steama. By skorzystać z jego pomocy, wystarczy zalogować się na swoje konto - pod grami „Wschodzącymi wśród znajomych” znajduje się teraz sekcja „Polecone dla Ciebie przez Laboratoria Steam”, w której znajdziemy dwanaście tytułów podobnych do tych, w które dotychczas graliśmy.
Kliknięcie belki lub przycisku „Odkrywaj” przenosi nas na stronę umożliwiającą dostosowanie wyników wyszukiwania doradcy. Znajdziemy tam nasz czas gry w poszczególnych produkcjach, filtry umożliwiające dodanie lub całkowite wykluczenie jakiegoś tagu, a także dwa suwaki. Pierwszy określa popularność prezentowanych gier (jeśli chcemy widzieć tytuły bardziej niszowe, trzeba przesunąć go w prawo). Drugi pozwala dostosować czas, w którym wyszły polecane nam produkcje (domyślnie ustawiono go na dwa lata).
Dogłębna analiza
Pozostałe dwa eksperymenty są w toku - na razie nie wiadomo, czy na stałe staną się częścią platformy. Pierwszy - dogłębna analiza (ang. deep dive) - wykorzystuje tagi określane przez producentów gier oraz aktywność społeczności Steam do oferowania klientom rekomendacji. Jak to działa? Całkiem prosto - wystarczy wybrać się na tę stronę i wpisać jakiś tytuł (lub wybrać jeden z widocznej siatki, która prezentuje gry z naszej biblioteki).
Steam wyświetli nam wówczas tzw. mapę analiz, na której znajdziemy szereg pozycji, które mogą nas zainteresować. Jeśli to, co widzimy, nie spełnia naszych oczekiwań, możemy dodać kolejne tytuły do listy, w oparciu o którą będzie budowane zestawienie. Przykładowo, zdaniem mechanizmu deep dive, fanów Baldur’s Gate II, Pillars of Eternity, Divinity: Original Sin II oraz Wiedźmina 3 mogą zainteresować takie oto produkcje.
Warto też odnotować, że przesuwając kursorem po wyświetlonych kafelkach możemy obejrzeć krótki materiał wideo, przeczytać opis oraz dowiedzieć się, jak bardzo podobna jest dana gra do wybranych tytułów. To całkiem wygodny sposób poznawania nowych produkcji, choć interfejs i prędkość działania mapy pozostawiają jeszcze nieco do życzenia (przykładowo, możemy zacząć wyszukiwanie od ręcznie wpisanego tytułu, ale uzupełniając listę jesteśmy ograniczeni do wyświetlanych gier - jeśli znowu coś wpiszemy, cały proces zacznie się od nowa).
Rekomendacje społeczności
Kolejnym eksperymentem jest mechanizm rekomendacji społeczności. Na tej stronie możemy zobaczyć tytuły, które obecnie są rekomendowane przez różnych użytkowników Steam. Każda z pozycji jest okraszona recenzją, która pozwala dowiedzieć się nieco więcej na temat danej produkcji. Przesunięcie kursora nad któryś z kafelków wyświetli film oraz dodatkowe informacje. Mamy też możliwość filtrowania recenzji w oparciu o tagi, czas gry i datę publikacji oceny.