Spider-Man: Unlimited – zadebiutował udany runner z Człowiekiem-Pająkiem w roli głównej
Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami Android, Windows Phone i iOS mogą już sprawdzić w akcji najnowszą mobilną zręcznościówkę z Człowiekiem-Pająkiem w roli głównej. Spider-Man: Unlimited to zaskakująco dobry runner od studia Gameloft, wydany w modelu free-to-play.
Firmy Gameloft i Marvel kontynuują owocną współpracę, polegającą na przenoszeniu w mobilne realia przygód najpopularniejszych komiksowych bohaterów amerykańskiego wydawnictwa. Zgodnie z zapowiedziami z czerwca tego roku, na smartfonach i tabletach z systemami Android, Windows Phone i iOS zadebiutowała zręcznościówka Spider-Man Unlimited. Produkcja, reprezentująca gatunek runnerów (to pierwszy taki przypadek w historii growych występów Człowieka-Pająka), została udostępniona w modelu free-to-play na wszystkich trzech platformach.
Fabuła gry koncentruje się na działaniach grupy superłotrów pod banderą Sinister Six. Ekipa, w skład której wchodzi m.in. Zielony Goblin, Electro, Sęp oraz Doctor Octavius, niszczy wymiar za wymiarem i w końcu przybywa do Nowego Jorku z zamiarem ostatecznego rozprawienia się z Człowiekiem-Pająkiem. Spider-Man – i dziesiątki jego alternatywnych wersji – nie zamierza się jednak łatwo poddać.
Rozgrywka sprowadza się do kontrolowania automatycznie poruszającego się bohatera. Człowiek-Pająk pędzi przez pełne przeszkód i pułapek plansze, a zadaniem gracza jest wydawanie komend takich jak skok, wślizg czy zmiana toru. Jednocześnie użytkownik bierze udział w walkach z łotrami, buja się na pajęczych niciach i wspina po ścianach budynków. Warto zauważyć, że produkcja pozwala odblokować, a następnie rozwinąć ponad dwadzieścia wariantów Spider-Mana, pochodzących z różnych serii komiksowych z ostatnich 50 lat (część z nich wymieniono w tym miejscu).
Mimo że produkcja jest zręcznościowym runnerem, ważną rolę odgrywa w niej podzielona na rozdziały fabuła. W Story Mode gracz przystępuje do realizacji konkretnych zadań (po 25 wyzwań na rozdział) i bierze udział w emocjonujących bitwach z bossami (po 5 na rozdział). Alternatywą dla Story Mode jest tryb nieskończony, w którym staramy się pokonać jak najdłuższy odcinek losowo generowanej planszy i osiągnąć możliwie najlepszy wynik punktowy, dający wysokie miejsce w rankingu.
Spider-Man Unlimited spotkał się z ciepłym przyjęciem mediów. Zachodnie serwisy przyznają grze mocne ósemki, chwaląc ogólne bogactwo (m.in. w zakresie projektu poziomów), satysfakcjonującą i zróżnicowaną mechanikę rozgrywki oraz dopracowaną warstwę wizualną, utrzymaną w komiksowej stylistyce. Produkcja nie ustrzegła się jednak niedoróbek, do których zalicza się m.in. okazjonalne problemy ze sterowaniem. Recenzenci krytykują też kontrowersyjny pasek staminy, będący efektem wydania gry w modelu free-to-play. Gdy jest on pełny, niepłacący gracz może zaliczyć pięć rozgrywek – ich ponowne naładowanie wiąże się każdorazowo z koniecznością odczekania 10 minut lub przyspieszenia całego procesu w zamian za gotówkę.