autor: Konrad Hazi
Rekordowe przychody i solidny zysk Intela w Q4 2019
Pomimo perturbacji na przestrzeni całego roku oraz silnych nacisków ze strony konkurencji, 2019 rok okazał się dla Intela naprawdę udany. Odzwierciedlają to zarówno wyniki finansowe za czwarty kwartał, jak i dochód netto wypracowany na przestrzeni całego roku.
Najnowsze doniesienia wskazują, że nie samymi procesorami Intel żyje i ogólna kondycja firmy jest bardzo dobra. Odzwierciedlają to opublikowane właśnie wyniki finansowe Niebieskich za czwarty kwartał ubiegłego roku, które pokazują rekordowy przychód oraz spore wzrosty niemal we wszystkich sektorach działalności. Firma pochwaliła się także dynamicznym przyrostem zysków.
Lepiej niż prognozowano
Przychód Intela w czwartym kwartale 2019 roku wyniósł 20,2 miliarda dolarów. To o 8% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Opublikowane rezultaty są również wyższe od prognoz, które wynosiły 19,23 miliarda dolarów. Co warte odnotowania, przychody firmy za cały rok 2019 osiągnęły rekordowy poziom 72 miliardów dolarów, wzrastając o 2% względem roku 2018.
Poniżej przedstawiamy zestawienie przychodów oraz zanotowanych wzrostów dla poszczególnych działów Intela. Jak widać, Client Computing Group, odpowiedzialna za sprzedaż procesorów dla komputerów PC, zanotowała zaledwie dwuprocentowy wzrost, jednak wciąż ma największy udział w całej strukturze. Bardzo mocno poprawiły się natomiast pozostałe jednostki obsługujące głównie klientów komercyjnych, za wyjątkiem Programable Solutions Group, która straciła 17 procent.
Zysk netto Intela (liczony według standardu GAAP) wyniósł w ostatnim kwartale ubiegłego roku 6,9 miliarda dolarów, co daje wzrost o 33% rok do roku.
Chipzilla kontratakuje
Firma mierzy wysoko także w tym roku. Prognozy przychodów na pierwszy kwartał opiewają na 19 miliardów dolarów, zaś w całym roku ma to być 73,5 miliarda dolarów. Wzrost dochodów ma pozostać na podobnym poziomie jak obecnie, a wolne przepływy pieniężne ukształtują się na poziomie 16,5 miliarda dolarów.
Wyniki ogłoszone przez Intela są bardzo dobrą informacją dla inwestorów, którzy w ubiegłym roku przeżyli istny rollercoaster. Firma jednak mocno zyskuje od kilku miesięcy i jak na razie opiera się konkurencji ze strony AMD.
To jednak nie koniec trudności dla Niebieskich, ponieważ dalej nie uporali się oni z problemami produkcyjnymi - nie nadążają z wytwarzaniem układów w technologii 10 nm, a pierwsze chipy wyprodukowane w procesie 7 nm spodziewane są dopiero w czwartym kwartale 2021 roku. Intel zapowiada jednak, że zrobi wszystko co w jego mocy, by podołać wyzwaniom rynku i zamierza pracować nie tylko nad procesorami, lecz także rozwijać swoje GPU, układy FPGA, sztuczną inteligencję, technologie 5G oraz inne projekty.