futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 19 czerwca 2019, 12:21

autor: Konrad Hazi

Raport skuteczności antywirusów - Windows Defender daje radę

Firma AV-Comparatives przedstawiła nowy raport skuteczności oprogramowania antywirusowego w codziennym użytkowaniu. Przetestowanych zostało kilkanaście programów, zarówno płatnych, jak i darmowych.

Okazuje się, że wbudowany w system Windows Defender oferuje naprawdę solidną ochronę antywirusową. - Raport skuteczności antywirusów - Windows Defender daje radę - wiadomość - 2019-06-19
Okazuje się, że wbudowany w system Windows Defender oferuje naprawdę solidną ochronę antywirusową.

W Internecie pojawił się nowy raport dotyczący skuteczności oprogramowania antywirusowego w życiu codziennym. Przygotowała go firma AV-Comparatives, która jest niezależną instytucją badającą regularnie programy tego typu. Test skuteczności antywirusów w codziennym użytkowaniu to jedna z kilku analiz, które publikowane są na przestrzeni całego roku, jednak jest ona jedną z najistotniejszych z punktu widzenia użytkownika.

Metodologia i wyniki

Na komputerach wykorzystywanych do prowadzenia prób każdego ranka instalowane są aktualizacje aplikacji oraz baz wirusów. Oprogramowanie otrzymuje trochę czasu, by mogło ukończyć cały proces i zainicjować wszystkie swoje moduły, co w niektórych przypadkach trwa nawet kilka minut. Następnie prowadzone są testy polegające na wchodzeniu na strony naszpikowane szkodliwym oprogramowaniem oraz próby bezpośredniego pobierania zainfekowanych plików. Jeśli w ciągu dnia pojawi się aktualizacja do któregoś z programów, jednak nie będzie on w stanie wprowadzić zmian „w locie”, to tak jak zwykle w życiu - musi on korzystać z bazy sygnatur, którą pobrał rano. Łącznie od lutego do maja przeprowadzono 752 próby.

By chronić nasz komputer, oprogramowanie antywirusowe może uaktywniać się w różnych momentach - podczas łączenia się z adresami w sieci, w czasie pobierania plików, zapisywania ich na dysku twardym czy też otwierania ich. W związku z tym najbardziej miarodajnym testem jest odtwarzanie realnych scenariuszy, podczas których można także zaobserwować, jak poszczególne moduły danego programu dopełniają się.

Uzyskane wyniki są dość ciekawe, a 16 przetestowanych programów antywirusowych podzielono na trzy grupy jakościowe:

Advanced+

  1. Avira Antivirus Pro
  2. Bitdefender Internet Security
  3. Kaspersky Internet Security
  4. Tencent PC Manager
  5. VIPRE Advanced Security

Advanced

  1. Avast Free Antivirus
  2. AVG Free Antivirus
  3. F-Secure SAFE *
  4. Microsoft Windows Defender *
  5. Panda Free Antivirus *
  6. Symantec Norton Security *
  7. Trend Micro Internet Security *

Standard

  1. ESET Internet Security
  2. K7 Total Security *
  3. McAfee Internet Security *
  4. Total Defense Essential Antivirus

Wszystkie przetestowane programy poradziły sobie bardzo przyzwoicie. Avira, F-Seure oraz Kaspersky zablokowały wszystkie zagrożenia, a najgorszy wynik wykrywalności, który należy do Total Defense, wyniósł 98,1%. Produkty oznaczone gwiazdką mogłyby trafić do wyższych grup, jednak ich ogólne oceny zostały obniżone przez fałszywe alarmy.

Czy potrzebny mi dodatkowy antywirus?

Jeśli zastanawiacie się, czy naprawdę konieczny jest dziś dodatkowy program antywirusowy, gdy korzystamy z aktualnych wersji systemu Windows, to wynik wbudowanego w system Defendera zdaje się mówić sam za siebie. Był on w stanie wykryć i zablokować 99,8% wszystkich zagrożeń, co pozwalałoby na przydzielenie go do grupy Advanced+, jednak ze względu na pokaźną liczbę fałszywych alarmów trafił do kategorii Advanced. Niemniej śmiało można stwierdzić, że jest to na dzień dzisiejszy naprawdę dobra ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem.

Pełny raport wraz z opisem metodologii i szczegółowymi wynikami poszczególnych programów można obejrzeć na stronie AV-Comparatives.