futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 5 listopada 2021, 19:35

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje

W sieci zaroiło się od recenzji procesorów generacji Alder Lake Intela. Większość z nich podkreśla potężną wydajność, ale i spory pobór energii i emisję ciepła. „Niebiescy” znów górą?

W SKRÓCIE:
  • Intel Alder Lake-S to architektura hybrydowa, potężna moc, ale i spory pobór energii;
  • to najczęściej wymieniane cechy w testach publikowanych po wygaśnięciu embarga;
  • Core i5-12600K wydaje się być najciekawszym wyborem dla graczy.

Dwunasta generacja procesorów Intela – Alder Lake – może być prawdziwym przełomem. Wraz z wygaśnięciem embarga w sieci pojawiło się mnóstwo testów. Głównymi bohaterami tych benchmarków są Core i5-12600K i i9-12900K. Rzadziej pojawia się w nich też i7-12700K. Dla Core i9 głównymi rywalami ze strony AMD są topowe Ryzen 9 5950X i 5900X, jednak nowe układy Intela zostawiają je daleko w tyle. Świeżutkie Core i5 wydają się szczególnie łakomym kąskiem dla graczy.

Największą nowością dwunastej generacji jest hybrydowa architektura. Procesory Alder Lake-S posiadają dwa rodzaje rdzeni – wysokowydajne typu P i energooszczędne typu E. Programy działające w tle powinny wykorzystywać głównie te drugie, co ma zaowocować mniejszym zużyciem energii. Dla urządzeń przenośnych może to mieć spore znaczenie.

Aby w pełni korzystać z dywersyfikacji rdzeni, zaprojektowano funkcję Thread Director, która jest „zaszyta” w procesorach. Wymaga ona jednak do działania Windows 11, który posiada nowy mechanizm ustalania priorytetów procesów, z przyporządkowaniem do rdzeni. Czy to oznacza, że procesory Alder Lake-S działają gorzej na starszym systemie Microsoftu? Teoretycznie powinno tak być, choć z pewnych względów nie jest to widoczne w benchmarkach.

Wydajność w grach (i nie tylko)

Na początek przedstawiamy porównanie wydajności w działaniu na Windows 10 i Windows 11. Testy serwisu Anandtech dowiodły niewielkich różnic, na ogół na korzyść nowszego systemu operacyjnego.

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #1
Porównanie wyników i9-12900K na Windows 10 i Windows 11. Źródło: Anandtech

Sprawdzono też pobór energii i tutaj, podobnie, nie widać znacznych różnic. Dlaczego testy nie pokazują zalet właściwego wykorzystania rdzeni? Być może przez to, czym benchmarki są w istocie – programami zmuszającymi procesor do pracy z maksymalną mocą. W tej sytuacji nawet Windows 10, który nie współpracuje z Thread Directorem, zachowuje się podobnie jak Windows 11, czyli wykorzystuje wszystko, co „sprzętowo ma pod ręką”.

Windows 10 rozróżnia rdzenie pod względem mocy, więc może w pewnym stopniu obciążać je według potrzeb. „Nie widzi” jednak ich wydajności, tak jak system Microsoftu z numerem 11, więc podczas typowego użytkowania komputera z nowszym OS korzyści powinny być odczuwalne. Właściwie wykorzystana obecność rdzeni energooszczędnych powinna wydłużyć cykl pracy akumulatora w urządzeniach przenośnych.

A teraz to, co nas, graczy, najbardziej interesuje, czyli wydajność Alder Lake-S w grach. Tutaj można powiedzieć, że obyło się bez niespodzianek. Nowa technologia, nowa generacja – to owocuje wysunięciem się Intela na pozycję lidera. Core i9-12900K pozwala osiągnąć znacznie większe liczby klatek na sekundę od topowej konkurencji niemal w każdym przypadku, jak podaje LinusTechTips.

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #2
Core i9-12900K w popularnych tytułach. Źródło: LinusTechTips.

Słabszy model Intela – Core i5 12600K – okazuje się niewiele gorszy:

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #3
Wydajność m.in. i5-12600K w grze F1 2021. Źródło: PC Gamer.

W testach serwisu PC Gamer podstawowy model generacji Alder Lake-S Intela osiąga lepszy wynik od topowego Ryzena 9 od AMD. Core i5-12600K w grze F1 2021 pozwala wykręcić większe liczby fps niż Core i9 poprzedniej generacji. Anandtech pokazuje, że są tytuły, w których i9-12900K nie przoduje, choć warto wiedzieć, iż serwis ten używał w testach starszej karty graficznej GeForce RTX 2080.

Zużycie energii i emisja ciepła

Anandtech sprawdził, ile energii pobiera i9-12900K z różną liczbą aktywnych rdzeni w trzech sytuacjach: z oboma rodzajami rdzeni włączonych, z wyłączonym typem P i wyłączonym typem E.

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #4
Różnice w poborze energii pomiędzy rodzajami rdzeni. Źródło: Anandtech.

Daje to pewien obraz korzyści, jakie może dać właściwe wykorzystanie przez system energooszczędnych rdzeni procesora. Uwagę zwraca moc, z którą pracuje CPU z obciążonymi wszystkimi rdzeniami. Niemal 260 W to naprawdę sporo. Najnowsze procesory Intela potrafią pobrać naprawdę dużo energii, gdy działają z pełną mocą. Na szczęście lepiej wypadają pod tym względem podczas grania:

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #5
Zużycie energii przez i9-12900K podczas grania. Źródło: LinusTechTips.

Średnie zużycie energii i9-12900K jest niższe od topowych Ryzenów 9, przy jednocześnie lepszych wynikach w fps. Podobnie wygląda sprawa z emisją ciepła – podczas benchmarków procesory Alder Lake-S to całkiem wydajne grzejniczki.

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #6
Temperatura Core i9-12900K i bezpośredniej konkurencji podczas testu. Źródło: LinusTechTips.

Jak widać, rdzenie o dużej wydajności potrafiły się rozgrzać do sporo ponad 80 stopni Celsjusza. Kanał LinusTechTips używał podczas testu powietrznego chłodzenia Noctua NH-D15. Na szczęście dużo lepiej sytuacja wygląda podczas grania, wtedy Intel i9-12900K okazuje się chłodniejszy od konkurencji.

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #7
Topowy model Intela w trakcie grania nie jest tak gorący jak podczas bechmarków. Źródło: LinusTechTips.

Intel i5-12600K, który może okazać się bardziej interesujący dla graczy, także okazuje się chłodniejszy od układów AMD (w tym przypadku Ryzena 5 5600X):

Procesory Intel 12. generacji mogą być hitem - pierwsze recenzje - ilustracja #8
Słabszy i5-12600K jest jeszcze chłodniejszy podczas gry od mocniejszego brata. Źródło: LinusTechTips.

Ceny

Sugerowana przez producenta cena w przypadku i9-12900K wynosi 589 dolarów (w bezpośrednim przeliczeniu ok. 2343 złote, w Polsce z podatkiem VAT ok. 2999 zł). To sporo taniej od Ryzena 9 5950X, który obecnie kosztuje średnio 3500 zł (cena z VAT). Słabszego i5-12600K można już spotkać w cenie 1449 zł, a należy pamiętać, że w niektórych zadaniach nadal okazuje się mocniejszy od topowej konkurencji ze strony AMD. Migracja na nową generację to jednak nie tylko koszt procesora. Alder Lake-S ma także nowe gniazdo LGA-1700, więc konieczna jest wymiana płyty głównej, a najlepiej od razu też pamięci RAM na DDR5.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej