Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 25 stycznia 2006, 12:20

Poznaj historię największej wtopy firmy Atari dzięki teledyskowi grupy Wintergreen

Ponad dwadzieścia trzy lata temu, firma Atari przeżyła bodaj największą klęskę marketingową w swojej historii. Gra E.T.: The Extra-Terrestial, której licencja kosztowała koncern aż 21 milionów dolarów, została zrównana z ziemią przez krytyków. Szybko okazało się, że produkt nie znalazł również uznania w oczach klientów. Po latach, do tematu postanowiła powrócić grupa muzyczna Wintergreen...

Ponad dwadzieścia trzy lata temu, firma Atari przeżyła bodaj największą klęskę marketingową w swojej historii. Gra E.T.: The Extra-Terrestial, której licencja kosztowała koncern aż 21 milionów dolarów, została zrównana z ziemią przez krytyków. Szybko okazało się, że produkt nie znalazł również uznania w oczach klientów. Po latach, do tematu postanowiła powrócić grupa muzyczna Wintergreen, która opowiedziała historię gry w swoim debiutanckim teledysku.

Poznaj historię największej wtopy firmy Atari dzięki teledyskowi grupy Wintergreen - ilustracja #1

Utwór When I Wake Up ma niewiele wspólnego z firmą Atari, a już na pewno z grą E.T.: The Extra Terrestial. Mimo tego muzycy, którzy najwyraźniej gustują w grach komputerowych, postanowili opisać historię programu w postaci krótkiego klipu. Reżyserią teledysku zajął się Keith Schofield, całość można obejrzeć w tym miejscu.

Produkcją gry E.T.: The Extra-Terrestial zajęli się Howard Scott Warsaw oraz Jerome Domurat. Prace przebiegały w bardzo nerwowej atmosferze. Panowie mieli zaledwie sześć tygodni na stworzenie programu, który 1 września 1982 roku trafił ostatecznie na rynek. Film Stevena Spielberga był już pokazywany w kinach od marca i firmie Atari bardzo zależało na tym, aby uszczknąć trochę grosza z jego olbrzymiej popularności. Z tego właśnie powodu zdecydowano się wydać gigantyczną kwotę pieniędzy na licencję – aż 21 milionów dolarów.

Atari wyprodukowało pięć milionów katridży (gra ukazała się na konsolę Atari 2600), z czego do klientów trafiła niewielka część nakładu. Kiedy na początku grudnia 1982 roku stało się jasne, że firmie nie uda się sprzedać takiej liczby gry, zdecydowano się na nowatorski w historii elektronicznej rozrywki krok – część nośników rozdano, natomiast resztę (a były to ogromne ilości) zakopano pod ziemią w stanie Nowy Meksyk (wcześniej łamiąc je i zalewając betonem). We wspomnianym wyżej teledysku, muzycy grupy Wintergreen udają się na „miejsce zbrodni”, gdzie odkopują nikomu niepotrzebne kartridże – oczywiście są to podróbki, a nie prawdziwe egzemplarze gry...

Utwór When I Wake Up pochodzi z debiutanckiego singla The Extedend Play, który na rynku pojawił się wczoraj dzięki wytwórni Mt. Fuji Records. Zespół szykuje się aktualnie do nagrania dużej płyty. Być może już wkrótce usłyszymy więcej o Wintergreen, również za sprawą tego typu ciekawostki.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej