Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 26 stycznia 2012, 12:35

autor: Marcin Skierski

Polska podpisała kontrowersyjną umowę ACTA

Tak jak zapowiadano od jakiegoś czasu, w nocy z 25 na 26 stycznia Polska podpisała umowę ACTA. To międzynarodowe porozumienie wzbudza wiele kontrowersji - jego przeciwnicy uważają, że postanowienia aktu mogą doprowadzić m.in. do cenzury Internetu.

W nocy z 25 na 26 stycznia ok. godziny 3:30 Polska podpisała umowę ACTA. Jest to międzynarodowe porozumienie, które wzbudza w sieci ogromne kontrowersje i według jego przeciwników ostatecznie może doprowadzić do cenzury Internetu.

Swój podpis w imieniu naszego kraju złożyła Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska, polska ambasador w Tokio. Dołączyli do niej przedstawiciele Belgii, Bułgarii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. W dalszej kolejności będzie to Cypr, Estonia, Holandia, Niemcy oraz Słowacja, które czekają na zakończenie procedury konstytucyjnej upoważnienia ambasadora.

Polska podpisała kontrowersyjną umowę ACTA - ilustracja #1

Należy w tym miejscu uspokoić, że samo złożenie podpisu nie musi oznaczać, że dokument ostatecznie wejdzie w życie. Aby do tego doszło, konieczna jest ratyfikacja umowy przez wszystkie parlamenty europejskie. Może to zająć nawet kilkanaście miesięcy, więc perypetie związane z ACTA prawdopodobnie potrwają jeszcze przez długi czas.

Sprzeciw ogromnej rzeszy ludzi można było zaobserwować wczoraj w wielu polskich miastach, gdzie odbyły się głośne protesty. W Kielcach zakończyły się nawet zamieszkami, w których zatrzymano 24 osoby. Z kolei w Internecie wszędzie można zauważyć głosy wzywające do manifestacji swojego sprzeciwu.

Skala problemu jest tak duża, że w ostatnich dniach doszło do wielu ataków na rządowe witryny. Blokowane były oficjalne strony premiera, prezydenta, rzecznika rządu, czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do działań przyznała się znana wszystkim grupa Anonimowych (ang. Anonymous), choć przedstawiciele polskiej władzy bagatelizują problem twierdząc, że do żadnych ataków nie doszło. To jeszcze bardziej rozwścieczyło hakerów, którzy zapowiedzieli ujawnienie rzekomo posiadanych przez nich dokumentów wielu przedstawicieli rządu, jeśli postanowienia ACTA wejdą w życie.

Polska podpisała kontrowersyjną umowę ACTA - ilustracja #2

ACTA jest międzynarodowym porozumieniem w wielu aspektach podobnym do kontrowersyjnej ustawy Stop Online Piracy Act (SOPA), która miała zostać wprowadzona w Stanach Zjednoczonych, ale ostatecznie nie doszła do skutku. Pozostaje mieć nadzieję, że podobnego finału doświadczą także mieszkańcy Europy.

ACTA w dużym uproszczeniu ma za zadanie chronić własność intelektualną i przeciwdziałać piractwu. Zasięg działania aktu jest jednak tak obszerny, że zdaniem niektórych osób mógłby nawet doprowadzić do cenzury Internetu i naruszyć prywatność jego użytkowników. Wizja blokowania często legalnych usług nie spodobała się ogromnej większości osób, stąd w sieci można zauważyć tak dużo głosów sprzeciwu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat ACTA, zapraszamy do przeczytania wcześniejszych wiadomości i tematycznego artykułu: