Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 3 lipca 2009, 14:57

autor: Szymon Liebert

PEGI pomoże chronić polskie dzieci przed niebezpiecznymi treściami?

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaprezentowano inicjatywyę pod nazwą „Porozumienie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie” oraz „Kodeks Dobrych Praktyk Rynku Gier Komputerowych i Wideo w Polsce”. Omówiono założenia planowanej kampanii, mającej na celu wskazanie rodzicom jak wybierać bezpieczne gry elektroniczne dla ich dzieci. Pokazano także odświeżoną szatę graficzną systemu PEGI.

Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaprezentowano inicjatywę „Porozumienie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie” oraz „Kodeks Dobrych Praktyk Rynku Gier Komputerowych i Wideo w Polsce”. Omówiono założenia planowanej kampanii, mającej na celu wskazanie rodzicom, jak wybierać bezpieczne gry elektroniczne dla ich dzieci. Pokazano także odświeżoną szatę graficzną systemu PEGI.

Powyższe porozumienie zainicjowała Grupa TP i ma ono na celu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w Internecie. Chodzi szczególnie o radzenie sobie z nielegalnymi treściami, jak np. pornografią i nawoływaniem do nienawiści. Instytucje, które wsparły inicjatywę, mają angażować się w działalność pozwalającą na wypracowanie odpowiednich procedur i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.

Na spotkaniu była obecna pani minister Elżbieta Radziszewska, która powiedziała, że zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa jest ogromnym wyzwaniem. Porozumienie podpisało 10 firm i instytucji, w tym między innymi: Telekomunikacja Polska, Wirtualna Polska oraz przykładowo Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, która zrzesza 151 firm. Swoje poparcie wyraził także Urząd Komunikacji Elektronicznej.

PEGI pomoże chronić polskie dzieci przed niebezpiecznymi treściami? - ilustracja #1

Spore znaczenie dla graczy w Polsce ma podpisanie drugiej z opisywanych inicjatyw. „Kodeks Dobrych Praktyk” (można go przejrzeć tutaj) przewiduje między innymi stosowanie oznaczeń PEGI. Kodeks właściwie już obowiązuje. Wszystkie firmy, które go podpisały (m.in.: Microsoft Polska, Electronic Arts Polska, Sony Computer Entertainment Polska, Licomp Empik Multimedia, Cenega Poland, CD Projekt) zobowiązały się już dobrowolnie go stosować. W związku z tą kwestią pojawiły się niedawno obawy, że gry będziemy musieli kupować „na dowód”.

Wbrew temu, co podają niektóre źródła, opisywany Kodeks został przygotowany wyłącznie przez SPIDOR, czyli Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego, założone w kwietniu 2008 roku. Został on zaprezentowany na wspomnianej konferencji jako przykład regulacji środowiskowej i pewnego rozwiązania problemu gier trafiających do niewłaściwych odbiorców.

Warto dodać, że PEGI niedawno stał się oficjalnym rozwiązaniem tego typu obowiązującym w Wielkiej Brytanii. O nowej szacie graficznej systemu klasyfikacji gier pisaliśmy pod koniec ubiegłego miesiąca. Wiemy również, że został on poparty przez Parlament Europejski. Te wydarzenia mogą prowadzić do wzrostu znaczenia PEGI, który być może nie będzie już tylko dodatkiem, ale i funkcjonującą normą.