Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 czerwca 2007, 11:55

autor: Artur Falkowski

PEGI Online - nowy system chroniący dzieci przed niebezpieczeństwami gier internetowych

PEGI, europejski system przyporządkowywania gier do odpowiednich kategorii wiekowych, funkcjonuje już od 2003 roku. Do tej pory jego działanie dotyczyło jedynie gier wydawanych w edycjach pudełkowych, a sama analiza produkcji pod kątem adekwatności dla danego wieku opierała się głównie na rozgrywce dla pojedynczego gracza. Od przyszłego miesiąca taki stan rzeczy ulegnie zmianie.

PEGI, europejski system przyporządkowywania gier do odpowiednich kategorii wiekowych, funkcjonuje już od 2003 roku. Do tej pory jego działanie dotyczyło jedynie gier wydawanych w edycjach pudełkowych, a sama analiza produkcji pod kątem adekwatności dla danego wieku opierała się głównie na rozgrywce dla pojedynczego gracza. Od przyszłego miesiąca ten stan rzeczy ulegnie zmianie, a to za sprawą wprowadzenia nowego systemu, PEGI Online.

Już dzisiaj, wchodząc na stronę www.pegionline.eu, rodzice mogą zapoznać się z najczęstszymi zagrożeniami związanymi z zabawą online, a także dowiedzieć się o sposobach zapewnienia dziecku większego bezpieczeństwa. Według zapowiedzi, system PEGI Online będzie zajmował się wszystkimi produkcjami określanymi jako „gry internetowe”, a zatem będą to nie tylko MMO, ale również mini-gierki, a także wszystkie tytuły posiadające tryb multiplayer online.

W odróżnieniu od pierwotnego systemu oceniania, PEGI Online nie będzie określać, czy dana gra nadaje się dla konkretnego odbiorcy czy też nie. Zamiast tego poinformuje o tym, że jej twórcy podpisali „Kodeks bezpieczeństwa PEGI Online (POSC)”, w którym zobowiązali się zapewnić bezpieczeństwo nieletnim użytkownikom ich produktów. Każdy deweloper, wydawca, czy właściciel strony internetowej udostępniającej gry, który przystąpi do programu, będzie mógł zamieszczać na opakowaniach oraz w samych grach logo PEGI Online.

Na tym jednak nie skończy się rola wspomnianego systemu – zajmować się będzie również sprawdzaniem, czy postulaty POSC są wcielane w życie. Każda osoba, która dopatrzy się czegoś niepokojącego w trakcie rozgrywki online, będzie mogła skorzystać ze znajdującego się na stronie projektu formularza zgłoszeniowego, gdzie przedłoży sprawę do zbadania.

Nadzór nad funkcjonowaniem systemu obejmie Interactive Software Federation of Europe (ISFE), organizacja, która do tej pory zajmowała się między innymi klasyfikacją PEGI. Projekt uzyskał poparcie Komisji Europejskiej. Jego oficjalnie rozpoczęcie planowane jest na przyszły miesiąc.