autor: Kamil Zwijacz
Ouya trafiła w ręce Razera
Razer, popularny producent sprzętu dla graczy, przejął część firmy Ouya, odpowiedzialnej za mikrokonsolę o tej samej nazwie. Nie wykupiono jednak samego sprzętu, ale prawa do oprogramowania, cyfrowego sklepu, nazwy, a dodatkowo zatrudniono część pracowników.
Pod koniec kwietnia Internet obiegła niepotwierdzona informacja, według której firma produkująca mikrokonsolę Ouya została wystawiona na sprzedaż. Natomiast wczoraj Razer poinformował, że przejął jej software'ową część. Oznacza to, że w ręce popularnego producenta sprzętu dla graczy weszło oprogramowanie, w tym cyfrowy sklep, nazwa, a także sami pracownicy, którzy zasilili szeregi nowego właściciela. Stosowna umowa została sfinalizowana w połowie czerwca, ale nie zdradzono żadnych szczegółów finansowych. Wiemy za to, że w najbliższym czasie użytkownicy Ouyi będą mieli okazję przenieść się na Forge TV, czyli androidową konsolę Razera. Intencją firmy jest umożliwienie im przetransportowania swojego konta, posiadanych już gier, a nawet umożliwienie korzystania z posiadanych padów. Ponadto „ouyowcy” mogą liczyć też na zniżkę podczas zakupu nowego urządzenia, rozmaite promocje itd.
- Firma przejęła prawa do nazwy, oprogramowania, cyfrowego sklepu
- Do Razera przeszła także część pracowników Ouya
- Razer wykorzysta nabyte elementy nie tylko w swojej konsoli, ale także do podoju chińskiego rynku
Szef Razera, Min-Liang Tan, stwierdził, że zakup Ouya związany jest z długoterminową polityką firmy, która zamierza rozwijać biznes oparty na platformie Android TV. Głównym celem są przede wszystkim Chiny, gdzie OS koncernu Google nie jest jeszcze tak popularny, jak w pozostałych częściach świata. Nowy właściciel posiada teraz ponad 1,5 tys. gier zoptymalizowanych pod Androida, które może wykorzystać nie tylko na swojej konsoli, ale także na innych urządzeniach opartych na Android TV. Co z tego wszystkiego wyjdzie, czas pokaże.
Ouya to mikrokonsola oparta na systemie operacyjnym Android. Sprzęt został sfinansowany dzięki zbiórce pieniędzy w serwisie Kickstarter w 2012 roku. Urządzenie trafiło na rynek w połowie 2013 roku, ale nie spotkało się ze zbyt ciepłym przyjęciem. Gracze narzekali chociażby na źle wykonany pad, a biblioteka produkcji, która z czasem rozrosła się do całkiem pokaźnych rozmiarów, nie zachęcała zbyt wieloma ekskluzywnymi tytułami. Koniec końców sprzęt nie wywołał rewolucji, o której mówiono przed jego premierą.
Razer to założona przez Min-Liang Tana w 1998 roku amerykańska firma specjalizująca się w tworzeniu sprzętu dla graczy. W jej ofercie znajdują się chociażby myszki, klawiatury, słuchawki i pady. Producent stworzył też własnego laptopa (Razer Blade) i tablet (Razer Edge), a poza tym od lat czynnie uczestniczy w rozwoju e-sportu, sponsorując rozmaite drużyny.