Nvidia zamyka usługę GeForce Now w Rosji
Od 1 października w Rosji przestanie działać popularna usługa GeForce Now. Nvidia poinformowała o planach jej zamknięcia, gdyż w obecnych okolicznościach nie jest w stanie zapewnić wysokiej jakości usług.
Nvidia dołącza do grona firm, które rezygnują ze świadczenia swoich usług streamingowych w Rosji. Po tym jak wycofano z tego kraju Xbox Cloud Gaming oraz Boosteroid, tym razem „zieloni” postanowili wyłączyć swoją popularną chmurę GeForce Now.
To koniec GeForce Now w Rosji
Od 2019 roku platforma działała w Rosji dzięki współpracy z partnerem GFN.RU, na którego blogu opublikowano oświadczenie dotyczące zamknięcia usługi. Możemy w nim przeczytać, że ze względu na obecną sytuację, Nvidia „nie jest w stanie zapewnić jakości usług odpowiadających jej standardom, jakich użytkownicy oczekują i na jakie zasługują”.
Wyłączanie usługi rozpocznie się już 1 września 2023 roku i od tego momentu wstrzymana zostanie rejestracja nowych użytkowników oraz sprzedaż subskrypcji. Natomiast 1 października serwery GeForce Now ostatecznie przestaną działać, natomiast użytkownicy otrzymają zwrot pieniędzy za niewykorzystany abonament.
Decyzja Nvidii nie dotyczy tylko Rosji, gdyż wyłączenie serwerów będzie miało wpływ również na inne kraje, gdzie usługę dostarcza GFN.RU, takie jak np. Białoruś, Gruzja, Armenia oraz Azerbejdżan. Firma na razie nie ujawniła, czy planuje współpracować z lokalnymi partnerami, by zachować działanie usługi w wymienionych regionach.
Według serwisu Overclockers, główną przyczyną zamknięcia usługi jest obecna sytuacja polityczna, w tym także sankcje nałożone na Rosję przez zachodnie kraje. Kolejnym powodem jest mała popularność gier w chmurze. Wynika to przede wszystkim ze słabej jakości obrazu, a także zwiększonego opóźnienia, nawet mimo posiadania szybkiego łącza, co poważnie ogranicza czerpanie przyjemności z zabawy.
Krótko mówiąc, technologia nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, a przynajmniej w wymienionych wcześniej państwach. Być może za kilka lat to się zmieni, gdy uda się rozwiązać największe problemy tego typu usług, ale na razie nie wzbudzają one dużego zainteresowania.