Nie ma w co pakować sprzętu. Na świecie brakuje kartonu
Nie tylko z dostępnością chipów są problemy – deficyty zaczynają zarażać kolejne dziedziny gospodarki. Oto na przykład zaczyna brakować opakowań i kartonu. Będziemy kupować smartfony w foliówkach?
- Do tej pory problemem były braki sprzętu elektronicznego w sklepach;
- niedługo może zabraknąć także kartonowych opakowań niezbędnych do wysyłki.
Deficyty półprzewodników mają wpływ na wiele dziedzin. Nawet motoryzacja ma problemy z tego tytułu. Wynika to z powszechności procesorów – dziś w modzie jest, aby każda rzecz była „smart”. A produkcja układów nie nadąża za popytem. Jakby tego było mało, zaczyna brakować też opakowań – zarówno kartonowych, jak i plastikowych w niektórych regionach (USA). Przemysły papierniczy i tworzyw sztucznych mają kłopoty?
Na to wygląda, jak informuje serwis Techspot. Materiały, z których wykonane są opakowania także zaczynają być racjonowane. Pandemia spowodowała spory wzrost zainteresowania zakupami online. Zamiast pojawiać się osobiście w sklepach, wolimy szukać rzeczy w Internecie. Rozwój logistyki wysyłkowej okazał się jednak zbyt szybki dla przemysłu i pudełek zaczyna po prostu brakować.
Może Cię zainteresować:
- Kryzys na rynku elektroniki coraz głębszy – braki prądu i lockdowny
- Razer Zephyr już w sprzedaży; premiera i cena gamingowej maseczki
Wysoki popyt na karton to także pokłosie niedomagań przetwórni tworzyw sztucznych. Sroga zima w Teksasie spowodowała zamknięcie tamtejszych placówek, więc wielu importerów przerzuciło się na opakowania kartonowe. Wysokie zapotrzebowanie na pulpę papierową winduje jej ceny i nieraz przekracza możliwości wytwórcze. Należy pamiętać, że wiele papierni wstrzymało pracę przez lockdowny pandemiczne i nadal nie nadrobiło strat.
Chyba tylko serialowa Hanka Mostowiak mogłaby się cieszyć z takiego rozwoju sytuacji (zakładając, że postać ta nagle by ożyła). To, co dla niej było zabójcze, dla miliardów ludzi jest zbawienną codziennością – niemal wszystko jest przecież dostarczane w opakowaniach kartonowych. Deficyty w logistyce mogą spowodować kłopoty z dostawą w zasadzie każdego produktu, nawet towarów spożywczych.