Nexuiz- test na notebooku ASUS K55V
Testujemy grę Nexuiz na notebooku ASUS K55V.
Nexuiz to FPS zbudowany na CryEngine 3, który jest najmocniejszym silnikiem dostępnym obecnie na rynku. Sprawdźmy więc czy słabszy z naszych notebooków da radę go udźwignąć.
Po dokładny opis gry odsyłamy do jej testu na notebooku ASUS G75V.
WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor: Intel Core 2 Duo 2Ghz
Pamięć RAM: 2 GB (3 GB dla Visty i Windows 7)
Karta grafiki: GeForce 8800 GT 512MB
Szkoda że, że autorzy nie podają konfiguracji rekomendowanej, zwłaszcza, że gra hula na silniku CryEngine 3. Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS K55V ma procesor Intel Core i7 3610QM 2.30 GHz, 6 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GT 630M. Gdy nie używamy gier notebook korzysta natomiast z karty Intel HD Graphics 4000, co pozwala oszczędzać baterię .
Ustawienia średnie, rozdzielczość 1366 x 768
Testowanie rozpocząłem tradycyjnie od ustawień średnich w rozdzielczości 1366 x 768. Rezultaty były dobre. Najniższy zanotowany wynik wyniósł 29 FPS-ów, co jest wartością daleką od ideału, ale jednocześnie przy takiej ilości klatek na sekundę wciąż da się spokojnie grać, a silnik przez większość czasy wyświetlał znacznie więcej FPS-ów.
Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768
Po testach na G75V wiedziałem, że gra jest bardzo wymagająca. Dlatego nawet nie próbowałem ustawień ultra i zamiast tego sprawdziłem opcje wysokie. Średnia prędkość nie była dużo niższa niż przy średnim poziomie detali, ale tak naprawdę grało się znacznie gorzej. Gra co chwila schodziła sporo poniżej 30 klatek na sekundę i choć zabawa była możliwa, to wymagała sporego uporu, a oferowany skok jakości graficznej po prostu nie był wart takich poświęceń.
Podsumowanie
Nexuiz to bardzo wymagająca gra, ale K55V potrafi sobie z nią nieźle poradzić. Oczywiście można zapomnieć o ustawieniach ultra czy funkcjach DirectX 11. Również wysokie opcje sprawiały notebookowi spore problemy. Ale na ustawieniach niskich daje się uzyskać około 60 klatek na sekundę, a średni poziom detali jest dobrym kompromisem – gra wciąż wygląda ładnie, a jednocześnie działa płynnie.
Pod tym testem znajdziecie obrazek ilustrujący różnice pomiędzy ustawieniami minimalnymi, średnimi, a ultra, czyli maksymalnymi.