Netflix, CDA i Amazon podrożeją? Streaming ma dołożyć się do PISF
Rząd chce chronić przed kryzysem rodzimą kinematografię. Według jego najnowszego pomysłu, wszystkie duże platformy VoD działające w naszym kraju, takie jak Netflix, Amazon Prime Video, Player.pl, CDA czy Ipla, mają wpłacać 1,5% swojego przychodu na konto Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
- Według projektu uzupełniającego tarczy antykryzysowej 3.0, największe „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie” będą musiały wpłacić 1,5% swoich przychodów uzyskanych w naszym kraju na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
- Jak na razie nie wiadomo czy i kiedy nowe opłaty wejdą w życie.
Epidemia koronawirusa oznacza trudne czasy dla różnych biznesów. Łatwo nie ma chociażby kinematografia, która mocno cierpi na wstrzymaniu zdjęć do nowych produkcji i zamknięciu kin. Jednym z organów związanych z branżą, który jakoś musi sobie poradzić w tej sytuacji, jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ma on jednak o tyle łatwiej, że jako państwowa instytucja może liczyć na pomoc rządu. Dziś poznaliśmy projekt uzupełniający tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, który dotyczy właśnie PISF-u. Według jego założeń, największe „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie” będą musiały wpłacić na konto Instytutu 1,5% przychodów uzyskanych na terenie naszego kraju.
Projekt dotyczy takich platform VoD, jak Netflix, Amazon Prime Video, Apple+, CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) czy Player.pl (którego właścicielem jest TVN). Z opłaty ma być wyłączona część najmniejszych dostawców, lecz nie wiadomo, o których konkretnie mowa, ani tego, na jakiej podstawie będą oni określani jako „mali” (via Money.pl).
Nowy podatek ma zagwarantować Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej około 15 milionów złotych w tym roku i minimum 20 milionów w kolejnych latach. Obliczono to na podstawie szacunków Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (via WirtualneMedia.pl). Oto, ile według danych tej organizacji zarobiły w naszym kraju poszczególne platformy tylko w ubiegłym roku:
- Netflix - 429,31 miliona złotych (czyli według zaproponowanych przepisów musiałby wpłacić 6,44 miliona złotych na rzecz PISF)
- Ipla - 268,88 miliona złotych (z czego 1,5% to 4,03 miliona złotych)
- Player.pl - 102,3 miliona złotych (z czego 1,5% to 1,53 miliona złotych)
- Amazon Prime Video - 44,39 miliona złotych (z czego 1,5% to 665,9 tysiąca złotych)
- CDA - 38,73 miliona złotych (z czego 1,5% to 580,9 tysiąca złotych)
- Apple+ - 290,4 tysiąca złotych (z czego 1,5% to 4,4 tysiąca złotych).
- Inne platformy - 230,39 miliona złotych (z czego 1,5% to 3,45 miliona złotych)
Jak na razie nie wiadomo, czy projekt przejdzie przez Sejm oraz Senat w niezmienionej formie i kiedy ewentualnie miałby wejść w życie. Nasuwa się też pytanie, czy w momencie, gdy podatek zacznie obowiązywać, ceny subskrypcji poszczególnych platform VoD pójdą ostro w górę? Odpowiedzi powinniśmy poznać w najbliższej przyszłości.