Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Materiały promocyjne 31 lipca 2024, 10:00

Graj bez lagów! Sprawdź, jakie łącze internetowe jest najlepsze dla graczy

Dobre i stabilne łącze to podstawa gier sieciowych. Większość ludzi z automatu zakłada, że im szybciej, tym lepiej, zapominając zupełnie, iż prędkość nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o jakości łącza.

Źródło fot. Boosteroid
i

Gdy założono mi pierwsze łącze internetowe, o graniu przez sieć mogłem tylko pomarzyć. Wtedy było to jeszcze tak zwane „łącze radiowe” i choć do nadajnika w linii prostej miałem kilkadziesiąt metrów, prędkość na poziomie 320 kbps nie pozwalała na szybkie pobieranie plików. Nie wspominając o graniu przez internet, które nie było możliwe z uwagi na dość wysoki ping i brak stabilności, co przekładało się na gigantyczne lagi.

Od tamtego momentu minęły prawie dwie dekady. Od kilkunastu lat korzystam ze stabilnego łącza, które wyewoluowało do obecnego standardu – gigabitowego internetu z minimalnymi opóźnieniami. Wiem jednak, że to dalekie od rekordowych osiągnięć, jakie oferują niektórzy operatorzy. Jakość internetu w Polsce polepsza się bardzo szybko – dlatego warto wiedzieć, jakie są dzisiejsze standardy.

W ramach współpracy z firmą Orange sprawdzamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru dostawcy usług sieciowych. Przyglądamy się także bliżej najnowszym technologiom sieciowym i wyjaśniamy najważniejsze pojęcia dotyczące grania w sieci.

Postaw na mistrzowski światłowód dla graczy

Prędkość i przepustowość łącza – im więcej, tym lepiej

Poruszmy może najpierw najbardziej oczywistą kwestię. Wypada zwrócić uwagę na dwie główne rzeczy: prędkość pobierania (download) i wysyłania danych (upload) oraz przepustowość łącza. Wartości te mają bezpośredni wpływ na to, jak szybko gry będą się ładować i jak stabilnie będą działać.

Od nich zależy również prędkość pobierania na dysk naszego peceta lub konsoli. Przy odpowiednio dobrym łączu nie będzie miało dla nas większego znaczenia, czy ściągamy tytuł zajmujący kilkadziesiąt, czy kilkaset gigabajtów. Zwłaszcza w przypadku produkcji sieciowych każda minuta zaoszczędzona na pobieraniu aktualizacji jest na wagę złota. Nie ma nic gorszego niż odpalenie w piątkowy wieczór gry i zobaczenie, że czeka na nas ważący kilkadziesiąt gigabajtów patch.

Dla graczy korzystających z gier dostępnych w chmurze, takich jak te oferowane na platformie Boosteroid, prędkość internetu ma jeszcze większe znaczenie. Technologia ta pozwala na strumieniowanie gier bez konieczności ich instalowania na lokalnym dysku, co oznacza, że szybkość i przepustowość łącza muszą być na odpowiednim poziomie, aby uniknąć opóźnień i utraty jakości obrazu.

Jakość internetu jest szczególnie ważna dla graczy uprawiających e-sport. Źródło: ChristianaT | Pixabay. - Nawet z najlepszym sprzętem niewiele zdziałacie nie mając dobrego łącza internetowego. To podstawa gamingu - wiadomość - 2024-07-25
Jakość internetu jest szczególnie ważna dla graczy uprawiających e-sport. Źródło: ChristianaT | Pixabay.

Jaką prędkość internetu wybrać?

  • Minimalna prędkość: od 10 Mb/s dla pobierania i 1 Mb/s dla wysyłania. To absolutne minimum, które pozwoli na podstawowe przeglądanie sieci i korzystanie z platform multimedialnych (przy założeniu, że z internetu korzysta jedna osoba naraz).
  • Optymalna prędkość: od 100 Mb/s dla pobierania i 10 Mb/s dla wysyłania. Taka prędkość powinna zapewnić płynne działanie większości gier online oraz stabilny streaming. Na pobranie większych plików wciąż trzeba będzie trochę poczekać.
  • Internet dla zaawansowanych graczy, streamerów i twórców cyfrowych: od 500 Mb/s dla pobierania oraz 100 Mb/s dla wysyłania. Prędkość powyżej 500 Mb/s pozwala na płynne granie w chmurze, strumieniowanie w wysokiej rozdzielczości oraz korzystanie z wielu urządzeń jednocześnie, a także szybkie pobieranie dużych plików.

Stabilność połączenia – światłowód jako standard

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość grania online jest stabilność połączenia internetowego. W tym kontekście światłowód uznawany jest za złoty standard. Światłowód, zwłaszcza w technologii FTTH (Fiber to the Home), oferuje nie tylko dużą prędkość, ale również niezrównaną stabilność połączenia, eliminując ryzyko przerw w transmisji danych praktycznie do zera.

Niestabilne połączenie może prowadzić do nagłych przerw i zakłóceń, co bywa szczególnie frustrujące podczas intensywnego grania. Jak cieszyć się zabawą sieciową, gdy co chwilę zrywa nam połączenie z serwerem?

W przypadku rozwiązań kablowych problemów ze stabilnością praktycznie nie ma i jedynym zagrożeniem tak naprawdę pozostają mechaniczne uszkodzenia spowodowane np. remontami lub bardzo złymi warunkami pogodowymi (burzami czy też powodziami).

Minusem takich technologii jest jednak ich wciąż ograniczona dostępność, w szczególności w starszej zabudowie jednorodzinnej oraz na terenach wiejskich. Na szczęście to się również powoli zmienia i białych plam internetu w Polsce jest coraz mniej.

Jakie mamy alternatywy dla światłowodu?

  1. Internet kablowy (wysoka stabilność) – prędkości pobierania i wysyłania, choć dość wysokie, są jednak ograniczone.
  2. Internet mobilny 4G (średnia stabilność) – jego zaletą jest mobilność i szeroki dostęp.
  3. Internet satelitarny (niska stabilność) – dostępny niemal wszędzie, charakteryzuje się jednak bardzo podatną na warunki zewnętrzne stabilnością. Jest to raczej sieć wybierana w ostateczności, gdy brakuje innych alternatyw.
  4. Internet radiowy (średnia stabilność) – świetna alternatywa w miejscach, gdzie nie ma dostępu do światłowodu czy kablówki.
  5. Internet mobilny 5G (wysoka stabilność) – bardzo duże prędkości, ale wymaga odpowiedniej infrastruktury, która w Polsce wciąż dopiero się rozwija.

Niski ping kluczem do szybkiej reakcji

Kto podczas grania w produkcje sieciowe nigdy nie tłumaczył się lagami, niech pierwszy rzuci kamieniem! Lagi były jedną z najpopularniejszych wymówek, gdy nam nie szło. Przynajmniej za moich czasów, gdy łatwiej było zrzucić winę na łącze słabej jakości. Dzisiaj jest to znacznie trudniejsze – głównie za sprawą coraz lepszych ofert dostawców internetu.

Czym jest wspomniany wyżej ping? Najprościej mówiąc – opóźnieniem w transmisji danych, czyli czasem potrzebnym na przesłanie zapytania z komputera gracza do serwera i z powrotem. W przypadku gier możemy przełożyć to na to, jak szybko nasza postać zareaguje na ekranie na nasze poczynania jako gracza. Przy opóźnieniach sięgających kilkuset milisekund możemy mówić o widocznej różnicy między tym, co robimy, a tym, co widzą inni gracze.

Jakie wartości pingu są akceptowalne?

  • <20 ms – doskonały ping, idealny do e-sportu i gier wymagających szybkich reakcji;
  • 20–50 ms – bardzo dobry ping, wystarczający w przypadku większości gier online;
  • 50–100 ms – akceptowalny ping, zauważalny w niektórych grach, ale nadal pozostają one grywalne;
  • >100 ms – wysoki ping; uwaga, powoduje nieziemską frustrację podczas gry.

Nowoczesne technologie światłowodowe gwarantują niski ping. Gracze mogą liczyć na błyskawiczne reakcje i płynną zabawę, co przekłada się na lepsze wyniki i większą satysfakcję z rozgrywki.

Dzięki platformie Boosteroid możesz grać w swoje ulubione gry niezależnie od tego gdzie się znajdujesz i jakie urządzenie masz akurat pod ręką. Źródło Boosteroid. - Nawet z najlepszym sprzętem niewiele zdziałacie nie mając dobrego łącza internetowego. To podstawa gamingu - wiadomość - 2024-07-25
Dzięki platformie Boosteroid możesz grać w swoje ulubione gry niezależnie od tego gdzie się znajdujesz i jakie urządzenie masz akurat pod ręką. Źródło Boosteroid.

Zapewnij sobie niski ping z internetem Pro 2.0

Oferta dedykowana dla graczy – Orange: Światłowód Pro 2.0 i Boosteroid

By przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta, firmy przygotowują specjalne pakiety dla graczy. Stabilne łącze z niewielkimi opóźnieniami i odpowiednio dużą prędkością to dla niektórych za mało i oczekują czegoś więcej. Dostawcy oferują m.in. stały adres IP czy pakiet dodatkowych korzyści związanych z growymi usługami.

Dla graczy szukających najlepszego połączenia internetowego Orange przygotowało specjalną ofertę – Światłowód Pro 2.0 zapewniający maksymalną prędkość do 2 Gb/s łącznie na kilku urządzeniach (do 1 Gb/s na jednym urządzeniu) oraz wysyłania na poziomie do 600Mb/s.

Użytkownicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z tej oferty, otrzymają specjalny kod zapewniający 50% zniżki na półroczny abonament w serwisie Boosteroid, którego Orange Polska jest partnerem.

Ta platforma cloudgamingowa obsługuje największe hity ostatnich lat. Zagracie m.in. w Dziedzictwo Hogwartu, Elden Ringa, Red Dead Redemption 2, Cyberpunka 2077 czy Baldur’s Gate 3. Nie brakuje tam również takich produkcji jak Fortnite, Brawlhalla i Among Us. Co więcej, do zabawy nie potrzeba mocnego komputera – wystarczy przeglądarka lub smartfon.

Materiał powstał we współpracy z firmą Orange.

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Pisać o grach zaczynał na łamach serwisu SquareZone. Później pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, zaś aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego byłby w 100% zadowolony. Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC jako dodatkowej platformy do grania. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji.

więcej