autor: Anna Karpińska
Najnowsze dane dotyczące sprzętu i oprogramowania użytkowników Steama
Na platformie cyfrowej dystrybucji Steam, opublikowano kolejny miesięczny raport dotyczący sprzętu i oprogramowania, z którego korzystali użytkownicy serwisu.
Na platformie cyfrowej dystrybucji Steam, opublikowano kolejny miesięczny raport dotyczący sprzętu i oprogramowania, z którego korzystali użytkownicy serwisu.
Wyniki badania przeprowadzonego na Steamie w ubiegłym miesiącu pokazały, że wśród użytkowników platformy dominują posiadacze kart Nvidia, którzy stanowią 61.88% ogółu (wzrost niemal o 3 punkty procentowe). Główny konkurent - firma ATI podobnie jak przed miesiącem, posiada około 1/3 udziału w rynku, a dokładnie - 30.92% (analogicznie, spadek niemal o 3 punkty procentowe).
Wśród producentów procesorów nadal prym wiedzie Intel, który z wynikiem 72.54% powiększył swoją przewagę nad AMD (27.46%) o blisko trzy punkty procentowe w stosunku do wyników kwietniowych. Podobnie jak przed miesiącem, wciąż najwięcej użytkowników posiada procesory dwurdzeniowe (58.28%) i czterordzeniowe (25.31%). Nieznacznie wzrosła też ilość graczy, których komputery posiadają na pokładzie procesory sześcio i ośmiordzeniowe, choć w dalszym ciągu stanowią oni mniej niż jeden procent (0,31%) wszystkich użytkowników Steama.
W przypadku pamięci RAM, ilość użytkowników korzystających z poszczególnych konfiguracji rozkłada się w miarę równomiernie. Spośród przebadanych graczy najwięcej posiadało komputery wyposażone w 2GB pamięci RAM (27.94%), nieco mniej – 3GB RAM (25.94%) i 4GB RAM (22.28%). Przy czym użytkownicy komputerów z 5 i więcej GB pamięci RAM nadal stanowią mniej niż 10% ogółu (9.90%).
Majowa edycja badania Steam Hardware Survey pokazuje, że w środowisku graczy korzystających z tej platformy nie ma na razie wielkich rewolucji. Z opublikowanych danych na temat procesorów, kart graficznych i pamięci wynika, że w maju obowiązywały podobne tendencje jak w poprzednich miesiącach. Nie wiadomo czy dotyczy to także systemów operacyjnych użytkowników, bowiem w tej edycji badania nie udostępniono danych na ten temat.