Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 19 listopada 2014, 11:35

autor: Adrian Werner

Najlepsze gry tower defense tego roku

W kolejnym przeglądzie wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem mobilne strategie typu tower defense, jakie zostały wydane w tym roku.

Ostatnio obrodziło nam premierami ciekawych mobilnych gier typu tower defense. Dlatego uznaliśmy, że warto byłoby przygotować zestawienie najlepszych produkcji tego gatunku, jakie zadebiutowały w tym roku.

Anomaly Defenders

Przegląd zaczynamy od Anomaly Defenders autorstwa polskiego studia 11 bit. Warszawski zespół do tej pory zajmował się tworzeniem głównie wyśmienitych strategii będących odwrotnością tower defense i pozwalających na pokierowanie stroną atakująca. Tym razem autorzy postanowili zaproponować coś bardziej tradycyjnego i obsadzili nas w roli kosmitów próbujących odeprzeć ofensywę sił ludzkości. Rezultat okazał się bardzo dobry. Gra jest ładna, dopracowana i oferuje bogatą zawartość. Bardziej oklepany pomysł odejmuje jej trochę uroku, ale nie na tyle, aby poważnie wpłynęło to przyjemność z zabawy.

Castle Doombad

Kolejną godną uwagi propozycją jest gra Castle Doombad. Wcielamy się w niej w łotra, który porywa księżniczkę i wykorzystuje jej wrzaski do generowania elektryczności we własnym zamku. Na ratunek niewiaściee ruszają oczywiście hordy bohaterów, więc naszym zadaniem jest ich zneutralizowanie zanim zrealizują swój cel. Zabawa rozgrywa się w wielopoziomowej twierdzy, w płaszczyźnie 2D. Musimy stawiać pułapki i szkolić potwory oraz korzystać z licznych umiejętności specjalnych. Gra została wyśmienicie wykonana i po brzegi wypełniona jest niezłym humorem.

Tower Dwellers

Z kolei Tower Dwellers to propozycja dla fanów cyklu Kingdom Rush. Polacy ze studia Eccentricity wiernie skopiowali rozwiązania pierwowzoru, ale zrobili to na tyle sprawnie, że rezultatem jest dopracowana strategia, która potrafi zapewnić długie godziny zabawy. Tradycyjnie naszym zadaniem jest odpieranie ataków nieprzyjaciół. W tym celu stawiamy budynki, z których większość produkuje jednostki, te zaś następnie wysyłane są na drogę, gdzie próbują zatrzymać pochód wrogów. Autorzy wzbogacili znaną formułę o system budynków pomocniczych, modyfikujących jednostki produkowane w danej wieży, pozwalając np. przeobrazić chłopów w rycerzy.

Dethroned!

Jednym z najciekawszych eksperymentów z formułą tower defense tego roku okazało się Dethroned!. Gra wciąż znajduje się jeszcze w produkcji, ale wersja testowa udostępniona została wszystkim zainteresowanym użytkownikom Androida. Autorzy połączyli znane i lubiane rozwiązania z mechanizmami MOBA, tworząc bardzo miodną hybrydę. Zabawa sprowadza się do bitew między dwoma drużynami bohaterów. Gracze poza kontrolowaniem jednego herosa mogą także wznosić struktury defensywne i szkolić jednostki sojusznicze sterowane przez sztuczną inteligencje. Gra kładzie duży nacisk na ten aspekt rozgrywki i bez dobrej strategii obronnej nie ma się szans na zwycięstwo. Całość już w fazie otwartej bety daje masę frajdy i pełna wersja ma szanse sporo namieszać na rynku.

Toy Rush

Z kolei Toy Rush wzbogaca gatunek tower defense rozwiązaniami zaczerpniętymi z karcianek. Poza standardowymi surowcami gracze dysponują talią pełną różnorodnych budynków, mocy specjalnych i jednostek, które zagrane zostają zmaterializowane na mapie. Ponadto nie wystarczy się bronić i cały czas trzeba także atakować bazę wroga, a całość nastawiona jest głównie na tryb multiplayer. Zasady zabawy są znacznie bardziej skomplikowane niż w typowych produkcjach tego gatunku i opanowanie ich zajmuje sporo czasu, ale za to gra wynagradza to dużymi pokładami strategicznej głębi.

Sleep Attack TD

Powiewem świeżości w swoim gatunku okazała się wydana kilka tygodni temu gra Sleep Attack TD. Musimy w niej bronić potężnego śpiącego potwora przed istotami próbującymi go obudzić. W tym celu oczywiście budujemy struktury obronne i ulepszamy technologie. Rozgrywka mocno odbiega jednak od standardów gatunku dzięki wprowadzeniu obrotowych podłóg. Każda mapa podzielona jest na kilka takich ruchomych sfer, więc nie trzeba od razu wznosić budynków przy każdej ścieżce i zamiast tego możemy manipulować mapą tak, aby dobierać odpowiednie kombinacje obiektów i pozycjonować je tam, gdzie akurat są najbardziej potrzebne. Ponadto gra jest morderczo trudna, więc jeśli lubicie prawdziwie wyzwania, to tutaj znajdziecie ich pod dostatkiem.

Bug Heroes 2

Osobom pragnącym większej dynamiki akcji polecamy grę Bug Heroes 2, która łączy gatunek tower defense ze strzelanką. Gracze wybierają dwa robaki z dużej listy postaci o różnorodnych umiejętnościach, a następnie muszą odpierać ataki fal wrogów. To wymaga ręcznego odstrzeliwania nieprzyjaciół, gromadzenia surowców i stawiania struktur defensywnych. Już w dniu premiery produkcja posiadała mocne elementy tower defense, ale potem autorzy w jednej z aktualizacji dodali oddzielny tryb tego typu, z obszerną kampanią i mapami pełnymi ściśle określonych ścieżek z wyznaczonymi miejscami pod budowę. Po tej łatce Bug Heroes 2 stało się zdecydowanie najlepszą hybrydą tower defense i zręcznościówki, jaką można dostać na urządzenia mobilne.

Sentinel 4: Dark Star

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam zarekomendować jest Sentinel 4: Dark Star. To jedna z najstarszych serii tego typu i autorzy nigdy nie wprowadzili do niej radykalnych zmian, zamiast tego zadowalając się jedynie rozwijaniem oryginalnej formuły. W rezultacie otrzymujemy markę bardzo klasyczną, ale jednocześnie stanowiącą złoty standard, do którego porównywana jest większość konkurencyjnych projektów. Najnowsza odsłona serii oferuje wyśmienite zbalansowanie rozgrywki, potężny wybór struktur, obszerny zestaw poziomów oraz wysoki poziom trudności. Jeśli szukacie typowego tower defense, to trudno o lepszą propozycję.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej