autor: Piotr Lewandowski
Najlepsze darmowe programy do optymalizacji
W systemie Windows często powstają błędy. Na dysku twardym pojawiają się niepotrzebne pliki i pozostałości po odinstalowanych aplikacjach. Na dodatek w rejestrze systemowym powstaje mnóstwo niepotrzebnych wpisów. Na te przypadłości wymyślono lekarstwa w postaci darmowych narzędzi do optymalizacji. Dzięki nim Windows dłużej zachowa sprawność i dobrą wydajność.
Uwaga: Wszystkie poniżej opisane aplikacje nie są oficjalnymi narzędziami firmy Microsoft, w związku z tym każdy z Was używa ich na własną odpowiedzialność.
Odśmiecanie
Najlepszym rozwiązaniem jest znany wszystkim CCleaner, jednak po modyfikacjach. Do folderu instalacyjnego CCleaner wypakowujemy narzędzie CCEnhancer. Po jego uruchomieniu pobieramy najnowsze definicje. Dięki nim CCleaner będzie mógł usunąć śmieci pozostawione przez dodatkowe 500 programów, których nie wspiera podstawowa wersja programu. Definicje warto aktualizować mniej więcej raz na dwa tygodnie.
Rejestr systemowy
Choć CClenaer ma w sobie narzędzie do czyszczenia rejestru, ustępuje ono skutecznością innym, wyspecjalizowanym aplikacjom. Rekomendujemy skorzystanie z programu Auslogics Registry Cleaner. Program jest dość szybki i często aktualizowany, a to oznacza, że producent dba o jego rozwój. Po wyszukaniu błędów i niepotrzebnych wpisów w rejestrze można stworzyć plik zapasowy, który w razie ewentualnych, późniejszych problemów pozwoli nam przywrócić Windows do stanu sprzed wprowadzenia zmian. Aplikacji nie trzeba się bać. W naszych testach sprawdziła się bardzo dobrze i nie powodowała żadnych negatywnych zmian w systemie.
Defragmentacja rejestru
Mało kto wie, że rejestr systemowy można zdefragmentować. Specjalne narzędzie optymalizuje wpisy w rejestrze w ten sposób, że zmniejsza się jego rozmiar. W konsekwencji dostęp do wpisów dla systemu jest szybszy. Proces optymalizacji najlepiej przeprowadzić po czyszczeniu rejestru. Podczas pracy programu, w tle, nie powinny pracować inne aplikacje. Po zakończeniu defragmentacji trzeba uruchomić ponownie Windows. Dobre narzędzie do defragmentacji rejestru to Simnet Registry Defrag
Defragmentacja dysku
Choć na rynku jest wiele wyspecjalizowanych aplikacji do defragmentacji dysku, proces ten nie ma bardzo dużego znaczenia dla wydajności peceta. Ponieważ dane na twardym dysku ulegają dość częstej modyfikacji, teoretycznie powinniśmy defragmentować dysk dość często. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Najlepiej użyć szybkiego defrgamentatora, który zajmie się tylko najbardziej pofragmentowanymi plikami. Dzięki temu zachowamy wydajność na dobrym poziomie, a dysk twardy nie będzie obciążony zbyt częstym procesem defragmentacji. Do optymalizacji można użyć Auslogics Disk Defrag.
Inne narzędzia
Poza wymienionymi aplikacjami nie należy stosować programów w stylu „przyspiesz komputer”, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na stabilność systemu. Także narzędzia do optymalizacji pamięci RAM są zbędne, ponieważ Windows 7 dobrze nią zarządza. Natomiast warto zastąpić systemowe narzędzie do odinstalowywania aplikacji. Jako zamiennik można zastosować Revo Uninstaller. Dzięki temu zachowamy większy porządek w systemie, ponieważ program posprząta pozostałości po odinstalowywanych aplikacjach.