Nadchodzi Alt-Minds, czyli nietypowa przygodówka autorów In Memoriam i eXperience112
Znane z In Memoriam i eXperience112 studio Lexis Numérique pracuje nad przygodówką Alt-Minds. W tej grze przeprowadzimy własne śledztwo szukając stron internetowych, kontaktując się z fikcyjnymi postaciami, a nawet odwiedzając lokacje w świecie rzeczywistym.
Lexis Numérique to niewielki francuski zespół, który, dzięki projektom takim jak In Memoriam czy eXperience112, wyrobił sobie opinię specjalisty od nietypowych przygodówek. Studio pracuje obecnie nad kolejną grą z tego gatunku, zatytułowaną Alt-Minds, i ponownie będzie to produkcja mocno odmienna od większości tego, co dostępne jest obecnie na rynku.
Fabuła obracać się będzie wokół grupy studentów z Uniwersytetu w Belgradzie, którzy przepadają bez śladu podczas wycieczki na Ukrainę. Wszyscy brali udział w projekcie badawczym dla tajemniczej fundacji i wiele wskazuje na to, że to właśnie było powodem ich uprowadzenia. Sama fundacja nie posiada wystarczającej liczby pracowników, aby przeprowadzić zakrojone na szeroką skalę poszukiwania. W desperacji podjęta zostaje decyzja o skorzystaniu z pomocy zwykłych użytkowników Internetu. Tym samym każdy uczestnik zabawy odgrywać ma samego siebie (lub też stworzone samodzielnie na potrzeby gry alter-ego) i tylko od niego zależeć będzie co zrobi, aby pomóc w śledztwie.
Alt-Minds stanowi twórcze rozwinięcie pomysłów z In Memoriam. Zabawa ponownie rozgrywana będzie głównie za pomocą stron internetowych i kontaktowania się z postaciami. Każdy gracz samodzielnie zadecyduje jak głęboko wejdzie w fikcyjną intrygę. Najmniej oddani sprawie ograniczą się do śledzenia fabuły i odkrywania sekretów. Natomiast bardziej ambitni uczestnicy będą mogli korespondować z bohaterami, a nawet sami stać się postacią w grze.
Rozgrywka odbywać się będzie za pomocą specjalnej aplikacji, która dostępna ma być w wersji pecetowej, mobilnej oraz przeglądarkowej. Za jej pośrednictwem każdego dnia skontaktuje się z nami detektyw, aby dostarczyć nam nowy fragment układanki. Może to być np. krótkie nagranie z kamery przemysłowej ukazujące podejrzaną furgonetkę oddalającą się z miejsca, w którym po raz ostatni widziano studentów. Aplikacja pozwoli nam na wchodzenie w interakcje z dostarczanymi materiałami. W podanym przykładzie będziemy mogli zatrzymać obraz i wykorzystać opcje przybliżania. Dzięki temu poznamy numer rejestracyjny wspomnianego pojazdu, co zapoczątkuje nowe mini-śledztwo. Innym razem odkryjemy, że pewna osoba może posiadać informacje na temat sprawy. Konieczne ma być wtedy odnalezienie jej profilu na serwisach społecznościowych. Co ciekawe, w takim wypadku nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć komunikację z tą postacią.
Niektóre wyzwania będą czysto przygodówkowe i ich rozwiązanie wymagać ma po prostu zwykłego sprytu przy korzystaniu ze stron takich jak Google Maps i Street View lub podobnych serwisów. Natomiast do poradzenia sobie z innymi zagadkami potrzebna będzie specjalistyczna wiedza, np. matematyczna, historyczna lub znajomość obcego języka. Pojawią się również problemy, które wymagać mają fizycznego udania się w konkretne miejsce. W takim wypadku możemy nawet zostać sfilmowani przez autorów, a następnie włączeni do fabuły gry. Innym razem konkretne wydarzenie zostanie aktywowane tylko jeśli określona liczba graczy znajdzie się w danej lokacji. Dokonania graczy lub ich brak wpłyną na dalszy przebieg opowieści i ukształtują jej ostateczne zakończenie.
Interakcje w świecie rzeczywistym będą też miały łagodniejsze formy. Jeśli damy postaci z gry nasz numer telefonu, to możemy spodziewać się, że otrzymamy od niej wiadomości tekstowe lub nawet, że w pewnym momencie do nas zadzwoni. Podobnie wyglądać mają kontakty na serwisach społecznościowych. Jednocześnie wszystko to będzie opcjonalne. Sami zadecydujemy jak głęboko wejść w wirtualną intrygę i których wyzwań się podjąć. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby ograniczyć się jedynie do biernego śledzenia wydarzeń i oglądania filmików podsumowujących wydarzenia każdego dnia. Nie będzie też konieczności zabawy każdego dnia. W grze pojawi się bowiem funkcja umożliwiająca powtórkę minionych wydarzeń i części z atrakcji.
Rozgrywka ruszy w Europie w listopadzie tego roku i potrwa osiem tygodni. Pierwsze siedem dni ma być darmowe. Następnie osoby, które zechcą kontynuować śledztwo zapłacą trzy euro za każdy kolejny tydzień lub też jednorazowo wpłacą 20 euro. Po zakończeniu zabawy zostanie ona powtórzona na innych kontynentach. Jeśli pomysł chwyci, to powstanie również drugi sezon.
Alt-Minds to niezwykle ambitny projekt. Prace nad nim rozpoczęto cztery lata temu i w produkcję zaangażowana jest ponad setka osób. Oczywiście, ciężko przewidzieć, czy coś tak nietypowego ma szanse na powodzenie. Bez wątpienia będzie to jednak wyjątkowo ciekawy eksperyment.