MPA znów idzie na wojnę z piractwem. Stowarzyszenie ma plan, jak walczyć ze stronami nielegalnie udostępniającymi treści
MPA chce walczyć z nielegalnym udostępnianiem treści w Internecie. Amerykańskie stowarzyszenie wytwórni filmowych planuje wraz z kongresem zająć się przepisami odnośnie pirackich stron.
Choć w Internecie łatwo uzyskać legalny dostęp do filmów oraz seriali, to wiele osób wciąż odwiedza pirackie witryny. Ma to zapewne związek z tym, że nie każdy chce opłacać abonamenty we wszystkich platformach streamingowych i dodatkowo wydawać pieniądze w internetowych wypożyczalniach lub kasach kinowych. Wkrótce jednak korzystanie z nielegalnych stron może stać się niemożliwe lub utrudnione.
Jak donosi The Verge, The Motion Picture Association, czyli amerykańskie stowarzyszenie reprezentujące duże amerykańskie studia filmowe, znów idzie na wojnę z pirackimi stronami. MPA planuje nawiązać współpracę z kongresem, dzięki której w życie zostaną wprowadzone przepisy umożliwiające blokowanie stron zawierających nielegalne, łamiące prawa autorskie, treści.
O swoich planach MPA poinformowało podczas niedawnego wydarzenia CinemaCon w Las Vegas. W swej przemowie dyrektor stowarzyszenia, Charles Rivkin, wyjaśnił, iż piractwo stanowi poważny problem, gdyż kosztuje Stany Zjednoczone setki miejsc pracy i odbija się na sprzedaży biletów do kin.
Blokowanie witryn to ukierunkowana, legalna taktyka, której celem jest zakłócenie połączenia między pirackimi stronami a odbiorcami – powiedział Charles Rivkin.
Nielegalne udostępnianie i ściąganie treści w ostatnich latach stało się popularniejsze. Jak donosi firma Muso w swym raporcie, w 2023 roku nastąpił 12% wzrost liczby osób odwiedzających pirackie witryny w stosunku do roku 2019.
Przypomnijmy, że MPA reprezentuje interesy wielkich hollywoodzkich studiów takich jak Paramount, Sony, Universal czy Disney. Stowarzyszenie od dawna lobbowało za wprowadzeniem przepisów ułatwiających walkę z piractwem. Ostatnia próba nie powiodła się ze względu na protesty, których uczestnicy wyrażali obawy dotyczące ograniczenia wolności słowa w Internecie.