Monument Valley, Trials: Frontier i inne – przegląd najlepszych gier maja na Androida
W przeglądzie najlepszych majowych produkcji na Androida omawiamy m.in. gry logiczne Monument Valley i Icebreaker: A Viking Voyage, strategię tower defence OTTTD, zabawnego RPG-a Tiny Dice Dungeon oraz grę wyścigową Trials: Frontier.
Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze tytuły, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android.
Monument Valley
Użytkownicy Androida doczekali się wreszcie własnej wersji jednej z najlepszych produkcji na iOS tego roku – mowa oczywiście o Monument Valley. Jest to śliczna gra logiczna, w której prowadzimy księżniczkę przez serię planszy o surrealistycznej architekturze. Świat, który zwiadzamy ukazany został w rzucie izometrycznym, a autorzy tak zaprojektowali poziomy, aby wykorzystywały iluzje optyczne, tworząc budynki, które nie mogłyby istnieć w świecie rzeczywistym. Umożliwiło to opracowanie serii oryginalnych oraz wymagających zagadek logicznych, do rozwiązania których potrzeba dobrej wyobraźni przestrzennej. Jeśli kupicie tylko jedną grę z maja, niech będzie to właśnie Monument Valley.
Monument Valley na Google Play (15 zł)
Recenzja Monument Valley - przepyszne zabawy perspektywą
Bridge Constructor Medieval
Warto także zwrócić uwagę na grę logiczną Bridge Constructor Medieval, w której zajmujemy się budową średniowiecznych mostów. Cała zabawa oparta jest na bardzo realistycznym silniku fizycznym, biorącym pod uwagę nie tylko kształt konstrukcji, ale także obciążenia oraz wytrzymałość materiałów. Przeniesienie akcji w przeszłość dało marce zastrzyk świeżej krwi i pozwoliło na wprowadzenie znacznie ciekawych misji niż w poprzednich odsłonach. Dobrym tego przykładem są np. oblężenia.
Bridge Constructor Medieval na Google Play (8 zł)
OTTTD
Miłośnikom strategii typu tower defense polecamy grę OTTTD. To dopracowany przedstawiciel tego gatunku, z dobrze zbalansowanymi wieżyczkami i starannie zaplanowanymi poziomami. Pewną świeżość zapewniają produkcji rozbudowane elementy RTS-owe w postaci oddanych pod nasze bezpośrednie rozkazy trzech bohaterów, z których każdy posiada własny zestaw umiejętności oraz unikalne drzewko rozwoju. Ponadto całość jest wybornie brutalna – przeciwnicy są wręcz rozsmarowywani po mapach, a pod koniec bitwy ich krwi oraz kawałków ciał jest tak dużo, że czasem trudno dostrzec pod nimi pierwotny kształt poziomu.
OTTTD na Google Play(9 zł)
CastleStorm: Free to Siege
Z kolei CastleStorm: Free to Siege to mocno przerobiona i solidnie rozbudowana konwersja konsolowego przeboju z Xboksa 360. Gra stanowi mieszankę zręcznościówki, gry logicznej oraz strategii. Ma każdej mapie naszym zadaniem jest obrona własnego zamku i zniszczenie twierdzy przeciwnika. W tym celu posługujemy się balistą wystrzeliwującą różnorodne pociski. Ten aspekt przypomina serię Angry Birds, a rządzi nim realistyczny silnik fizyczny. Jednocześnie za zgromadzone złoto możemy także szkolić wojska i wypuszczać je na pole bitewne. Ponadto istnieje również opcja wysłania bohatera, którym sterujemy niczym chodzonych bijatykach. Wszystkie te elementy zostały płynnie połączone, a efekt końcowy potrafi zapewnić sporo dobrej zabawy.
">CastleStorm - Free to Siege na Google Play (za darmo)
Tiny Dice Dungeon
Miłośnikom nietypowych RPG-ów polecamy zainteresowanie się grą Tiny Dice Dungeon. Sprowadza ona swój gatunek do czystej esencji w postaci eksplorowania lochów i walki z potworami. Same bitwy przypominają popularną w kasynach grę w kości. Początkowo mechanika wydaje się całkowicie losowa, ale po dłuższej zabawie okazuje się mieć zaskakująco dużo głębi, a przede wszystkim mocno wciąga. Ponadto mocną stroną tego tytułu jest wspaniałe poczucie humoru autorów, którzy co chwila naśmiewają się z najbardziej oklepanych schematów gatunku fantasy, w tym zwłaszcza z pecetowych i konsolowych RPG-ów.
Tiny Dice Dungeon na Google Play (za darmo)
Icebreaker: A Viking Voyage
Innym przebojem z iOS, który wreszcie doczekał się konwersji na Androida jest Icebreaker: A Viking Voyage. Czekaliśmy prawie rok, ale było warto. Jest to bowiem jedna z najlepszych gier logicznych zeszłego roku. Zabawa sprowadza się do prób uwalniania wikingów i transportowania ich na nasz statek. Jedynym narzędziem w ręku gracza jest palec, którym może swobodnie ciąć na kawałki lód, liny oraz inne słabe materiały. Te proste zasady zostały wykorzystane do opracowania niezwykle bogatego i różnorodnego zestawu wyzwań logicznych. Co chwila wprowadzany jest jakiś nowy element, który wymusza wymyślenie nowych strategii. Warto podkreślić, że wszystko to podano z wybornym poczuciem humoru.
">Icebreaker: A Viking Voyage na Google Play (7 zł)
Conquest of Elysium 3
Osoby szukające na Androidzie prawdziwie hardcorowych produkcji powinny zwrócić uwagę na turową strategię Conquest of Elysium 3, będącą konwersją udanej, choć bardzo niszowej pozycji pecetowej. Podczas zabawy eksplorujemy świat i toczymy bitwy, a cała frajda kryje się w odpowiednim dobieraniu armii, ekwipunku oraz umiejętności specjalnych bohaterów. Klas postaci jest siedemnaście, potworów dziesiątki, a przedmiotów setki, więc kombinacji są tysiące, a odkrywanie najskuteczniejszych nie należy do łatwych zadań. To nie jest produkcja dla każdego. Grafika jest niemalże symboliczna, ale gra wynagradza to rozbudowanymi mechanizmami rozgrywki.
">Conquest of Elysium 3 na Google Play (30 zł)
Trials: Frontier
Ostatnią produkcją z maja, którą chcemy Wam polecić jest Trials: Frontier, które łączy elementy gry wyścigowej z platformówką. Seria ta jest doskonale znana graczom pecetowym i konsolowym, ale do tej pory omijała urządzenia mobilne. Wykorzystali to inni deweloperzy tworząc niezliczone klony, a teraz wreszcie na Androida zawitał oryginał. Autorzy poszli godną pochwały drogą i zamiast próbować konwertować istniejące odsłony stworzyli nową grę, od podstaw opracowaną z myślą o ekranach dotykowych. Rezultat jest odrobinę uproszczony, ale i tak robi duże wrażenie. Grafika urzeka kreskówkowym klimatem, sterowanie jest bardzo czułe, a zawartość bogata i pomimo zastosowania modelu free-to-play nie wymagająca wydawania prawdziwych pieniędzy. Zamiast tego wszystko da się przyjemnie odblokować rozgrywką, bez konieczności grindowania.
">Trials: Frontier na Google Play (za darmo)