autor: Anna Karpińska
Microsoft wydał betę narzędzia do tworzenia gier dla PC
Microsoft oficjalnie poinformował o udostępnieniu pecetowej wersji narzędzia do tworzenia gier – Kodu. Program został wydany w wersji beta i można go za darmo pobrać z oficjalnej strony projektu.
Microsoft oficjalnie poinformował o udostępnieniu pecetowej wersji narzędzia do tworzenia gier – Kodu. Program został wydany w wersji beta i można go za darmo pobrać z oficjalnej strony projektu.
Kodu jest narzędziem umożliwiającym użytkownikom tworzenie gier poprzez składanie ze sobą poszczególnych elementów (klocków). Program obsługuje się przy pomocy intuicyjnego interfejsu graficznego i zestawu kolorowych ikon. Taka oprawa powoduje, że Kodu bardziej przypomina grę przeznaczoną dla najmłodszych niż rozbudowane narzędzie programistyczne. Twórcy zapewniają jednak, że pozorna prostota i kolorowa oprawa graficzna to tylko powłoka, pod którą kryją się duże możliwości programistyczne aplikacji.
Pierwotnie Kodu zostało stworzone w wersji przeznaczonej dla konsol Xbox 360. Program wiosną trafił na platformę Xbox Live skąd został pobrany ponad 200 tysięcy razy.
Nowa wersja narzędzia została dostosowana do obsługi za pomocą klawiatury i myszy, choć w becie widać, że program jest typową konwersją, a interfejs został przekształcony z edycji konsolowej zaprojektowanej do obsługi padem.
W wersji finalnej aplikacji, co oczywiste, znikną ograniczenia dotyczące pamięci nałożone przez konsolę Xbox 360. Kodu ma także zostać wzbogacony o dodatkowe funkcje, o których Microsoft na razie milczy.
Wiadomo, że program nie będzie ograniczał poczynań użytkowników. Pliki z kodem tworzonej gry będzie można zapisać i przenieść lub wysłać, co umożliwi dzielenie się projektami z innymi użytkownikami. W przypadku takiej aplikacji wydaje się to być funkcją wręcz nieodzowną.
Wydanie Kodu w wersji na PC wpisuje się w politykę Microsoftu, który stawia sobie za cel pokazanie najmłodszym, że programowanie może być ekscytującym zajęciem. Wydanie wersji na PC nie tylko pozwoli dotrzeć do większej grupy odbiorców, ale także spowoduje, że program zyska na atrakcyjności jako narzędzie edukacyjne, z którym uczniowie będą mogli teraz pracować w szkołach (wersja na Xboksa wymagała posiadania konsol, które nie znajdują się na wyposażeniu przeciętnej placówki edukacyjnej).
Instalator bety Kodu w wersji dla PC można pobrać ze strony projektu. Aby móc wypróbować program należy jednak wcześniej zainstalować pakiety: .NET Framework i XNA Framework.