Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 maja 2004, 10:38

Mario Forever - fenomenalny, amatorski klon klasycznej platformówki rodem z Nintendo

Opublikowany w ubiegłym miesiącu na łamach oficjalnej strony Buziol Games, edytor do gry Mario Forever, jest doskonałą okazją aby wspomnieć co nieco o samej grze (do tej pory nie mieliśmy okazji). Dawno, dawno temu, w pięknej i rozległej krainie ludzi-muchomorów nazywanej Toadstool, gdzie wiecznie gościł dobrobyt i spokój, wydarzyło się coś złego. Zły smok Kuppa chcąc zawładnąć tym krajem, wkroczył z wojskiem w jego granice, niszcząc wszystko wokół i zmuszając mieszkańców do niewolnictwa. Na szczęście ludzie-muchomory mają swojego obrońcę. Jest nim hydraulik Mario, który widząc marny los, jaki chce zgotować sympatycznym stworkom Kuppa, postanawia wkroczyć do akcji.

Opublikowany w ubiegłym miesiącu na łamach oficjalnej strony Buziol Games, edytor do gry Mario Forever, jest doskonałą okazją aby wspomnieć co nieco o samej grze (do tej pory nie mieliśmy okazji).

 

Mario Forever - fenomenalny, amatorski klon klasycznej platformówki rodem z Nintendo - ilustracja #1

 

Dawno, dawno temu, w pięknej i rozległej krainie ludzi-muchomorów nazywanej Toadstool, gdzie wiecznie gościł dobrobyt i spokój, wydarzyło się coś złego. Zły smok Kuppa chcąc zawładnąć tym krajem, wkroczył z wojskiem w jego granice, niszcząc wszystko wokół i zmuszając mieszkańców do niewolnictwa. Na szczęście ludzie-muchomory mają swojego obrońcę. Jest nim hydraulik Mario, który widząc marny los, jaki chce zgotować sympatycznym stworkom Kuppa, postanawia wkroczyć do akcji.

 

Mario Forever - fenomenalny, amatorski klon klasycznej platformówki rodem z Nintendo - ilustracja #2

 

Mario Forever to sympatyczna przeróbka słynnej gry rodem z Nintendo, która została przygotowana przez jednoosobową instytucję o nazwie Buziol Games. Podobnie jak to miało miejsce w pierwowzorze, mamy tu do czynienia z klasyczną platformówką. Gracz będzie więc biegł cały czas w prawo, pokonując potworki, skacząc oraz zbierając monety i rozmaite bonusy, które ułatwiają rozgrywkę. Program podzielony jest na kilka dużych światów, w których zawarto poszczególne plansze. Po ukończeniu ich wszystkich można zapisać stan gry w jednym z trzech wybranych na początku slotów, dzięki czemu nie musimy za każdym razem zaczynać od początku. Przed rozpoczęciem rozgrywki, program umożliwia także zamianę dodatkowych „żyć” na bonusy, co może znacznie ułatwić późniejsze zmagania.

 

Mario Forever - fenomenalny, amatorski klon klasycznej platformówki rodem z Nintendo - ilustracja #3

 

Gra jak na solidnego klona przystało, zawiera nie tylko wszystkie elementy charakterystyczne dla oryginału, ale także parę nowości. Jedną z nich jest wspomniana wyżej możliwość zapisu stanu gry, do innych zaliczają się nowi przeciwnicy oraz wymyślne bonusy. W grupie tych ostatnich znajdziemy np. magicznego buraka, który niszczy wszystko wokół, łącznie z murkami, czy też zielonego Lui, który umożliwia oddawanie większych skoków.

 

Mario Forever - fenomenalny, amatorski klon klasycznej platformówki rodem z Nintendo - ilustracja #4

 

Bez wątpienia, pod wszystkimi względami jest to najlepszy klon dwuwymiarowego Mario, jaki kiedykolwiek ukazał się na komputery PC. Warto również zaznaczyć, że jest on całkowicie wykonany w języku polskim (angielski jako opcja) oraz pracuje w systemach Windows. Grę można zrzucić z tego miejsca, do czego gorąco zachęcamy. Wspomniany edytor – w wersji roboczej – można pobrać za pośrednictwem oficjalnej strony.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej