autor: Amadeusz Cyganek
Intel zwalnia pracowników i zatrudnia specjalistę z Nvidii
Jeden z największych producentów podzespołów komputerowych – Intel – planuje zwolnienie kilkuset osób ze swoich dwóch oddziałów. Ponadto szeregi firmy zasilił jeden z wysoko postawionych pracowników Nvidii – Tom Petersen.
W ostatnich tygodniach informowaliśmy Was głównie o zwolnieniach w branży growej (redukcję etatów wcielają w życie m.in. Activision Blizzard oraz Electronic Arts), a teraz – dla odmiany – docierają do nas wieści, które są niezbyt przyjemne dla pracowników firmy Intel.
Koncern z Santa Clara zdecydował o rozstaniu się z grupą kilkuset pracowników zatrudnionych do tej pory w oddziałach w Stanach Zjednoczonych oraz na Kostaryce. Jak informują przedstawiciele tego giganta, zwolnienia są podyktowane chęcią skupienia mocy przerobowych pod skrzydłami jednej z firm współpracujących z Intelem, czyli indyjskim Infosys. Redukcja etatów – wedle zapewnień – nie jest rezultatem oszczędności i nie wpłynie na sprawność fabryk produkujących procesory, ale próbą uporządkowania struktury w ramach niektórych obszarów działalności firmy. Warto bowiem pamiętać, że już niebawem – w związku z rozbudową zakładu produkcyjnego DX1 w stanie Oregon – zatrudnienie znajdzie aż 1750 osób.
Intel dokonał także bardzo istotnego transferu w drugą stronę – szeregi firmy zasilił bowiem Tom Petersen, wieloletni szef działu marketingu technicznego Nvidii i jeden z głównych pracowników działu odpowiedzialnego za rozwój kart graficznych z rodziny GeForce. Z obozem „zielonych” był on związany od 2005 roku i odpowiadał za rozwój technologii Nvidia G-Sync – z kolei wcześniej brał udział w pracach nad procesorami w IBM i Motoroli.
Wiele wskazuje na to, że Petersen zasili zespół pracujący nad rozwojem technologii graficznych, w które Intel zamierza się mocno zaangażować. Potwierdza to zatrudnienie kilku znanych w branży nazwisk, takich jak chociażby były szef Radeon Technologies Group – Raja Koduri – czy Chris Hook, niedawny szef marketingu ds. globalnego produktu w AMD.