autor: Anna Karpińska
Intel sprzedaje DLC do procesorów?
W sieci pojawiły się informacje, że firma Intel – wiodący producent układów scalonych, planuje pobierać opłaty za uaktywnienie dodatkowej mocy swojego najnowszego procesora. Aktualizacja sprzętu przypominać ma nieco, , znany z rynku gier, mechanizm pobierania płatnej zawartości DLC.
W sieci pojawiły się informacje, że firma Intel – wiodący producent układów scalonych, planuje pobierać opłaty za uaktywnienie dodatkowej mocy swojego najnowszego procesora. Aktualizacja sprzętu przypominać ma nieco, znany z rynku gier, mechanizm pobierania płatnej zawartości DLC.
Jak donosi serwis Fragland – za cenę 50 dolarów posiadacze najnowszego procesora firmy – Pentium G6951 będą mogli pobrać dodatkowe oprogramowanie, które pozwoli im zwiększyć ilość pamięci podręcznej (cache) oraz uaktywnić rozszerzoną wielowątkowość (możliwość jednoczesnego wykonywania wielu operacji).
Informacje o nowej polityce Intela wydają się być czymś więcej niż tylko plotką. Świadczą o tym doniesienia czytelnika serwisu Engadget, który w jednym ze sklepów sieci Best Buy natknął się na kartę umożliwiającą pobranie „DLC” do procesora Intela. W sieci pojawiła się też oficjalna strona ułatwiająca proces uaktywniania dodatkowych możliwości sprzętowych układów tej firmy.
Źródło: Engadget
Do tej pory blokady sprzętu stosowane były przez producentów sprzętu tylko w przypadku defektów układów scalonych. Jeśli procesor posiadał wadę uniemożliwiającą wykorzystanie pełnej mocy rdzeni lub pamięci podręcznej, był on sprzedawany po obniżonej cenie. Nowa polityka Intela najprawdopodobniej odwróci ten schemat w drugą stronę.
Pomysł wprowadzenia dodatkowych opłat za zwiększanie możliwości procesorów powiela mechnizm znany z rynku elektronicznej rozgrywki, gdzie po zakupieniu podstawowej wersji gry możemy dokupić do niej dodatki w postaci DLC.
W tej chwili trudno stwierdzić czy nowa usługa Intela na stałe wejdzie do oferty firmy, czy też jest to tylko próba zbadania reakcji potencjalnych nabywców. Odpowiedź na to pytanie poznamy najprawdopodobniej dopiero wtedy, gdy producent zdecyduje się szczegółowo omówić swoje plany dotyczące aktualizacji procesorów.