filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 2 lipca 2023, 21:26

autor: Kamil Kleszyk

Ta słynna scena z Indiany Jonesa mogła znaleźć się w Powrocie do przyszłości ponad 20 lat wcześniej

Okazuje się, że niewiele brakowało a jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen z filmu Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki mogła pojawić się już w Powrocie do przyszłości. Dlaczego z niej zrezygnowano?

Źródło fot. Indiana Jones i Poszukiwacze zaginionej Arki, Steven Spielberg, Lucasfilm, 1981 / Powrót do przyszłości, Robert Zemeckis, Amblin Entertainment, 1985
i

W 2008 roku, po wielu latach nieobecności kultowego archeologa na salonach kinematografii, odbyła się premiera filmu Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Niestety, ostatnie dzieło z serii, za które odpowiadał Steven Spielberg, nie spotkało się z przychylnymi opiniami widzów. Powodów umiarkowanego entuzjazmu przy odbiorze widowiska było kilka. Jeden z nich to obecność naciąganych scen, takich jak ta, w której Indy chowa się w lodówce, aby przetrwać wybuch bomby atomowej. Co ciekawe, niewiele brakowało, a łudząco podobny motyw pojawiłby się w finale Powrotu do przyszłości z 1985 roku.

Kultowa seria komedii sci-fi znana jest niemal wszystkim. Nie każdy jednak wie, że historia o nastolatku podróżującym w czasie miała wyglądać początkowo zupełnie inaczej. Pierwotna wersja scenariusza opracowana przez Roberta Zemeckisa, Stevena Spielberga i Roberta Gale’a zakładała, że Marty McFly nie podróżuje w czasie przy pomocy DeLoreana a… lodówki, w której musi się znajdować w trakcie rozszczepienia atomu.

Z tego powodu w pierwszej części Powrotu do przyszłości bohater udaje się do miasteczka, które służy do testów nuklearnych. Kiedy zbliża się moment detonacji bomby, Marty chowa się w lodówce i w ten sposób przenosi się w czasie.

Napisaliśmy tę skomplikowaną sekwencję. W oryginalnej wersji wehikuł czasu został wbudowany w lodówkę, która była komorą czasu. I właśnie tam miał być Marty, kiedy wybuchnie bomba atomowa – wyjawił w 2020 roku Gale (via Collider).

I chociaż cała trójka była orędownikami spektakularnego wysadzenia miasteczka, plan, ze względu na wysokie koszty realizacji, musiał zostać zmieniony. Twórcy wymyślili więc alternatywę w postaci doskonale znanego DeLoreana, wieży zegarowej i pioruna.

Jak już wspomniałem, oryginalna idea nie przepadła wraz z pierwszą wersją scenariusza Powrotu do przeszłości. Lata później wykorzystał ją Steven Spielberg (oczywiście bez elementu podróży w czasie) w filmie Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki.

Jeśli pragniecie sobie przypomnieć tę scenę, na platformie Disney+ znajdziecie zarówno Królestwo Kryształowej Czaszki, jak i pozostałe odsłony z serii Indiana Jones.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej