Hakerzy Nintendo Switch staną przed sądem
Liderzy grupy Team Xecuter zajmującej się hakowaniem konsoli Nintendo Switch usłyszeli zarzuty i staną przed sądem.
Grupa Team Xecuter jest doskonale znana w pirackim półświatku. Zajmuje się łamaniem zabezpieczeń kolejnych wersji oprogramowania Nintendo Switcha i sprzedawaniem licencji na własne, zmodyfikowane. Prędzej czy później taki proceder musiał skończyć się wizytą FBI lub innych służb. Z opublikowanej przez sąd federalny w New Jersey informacji prasowej wynika, że właśnie tak się stało i Gary Bowser oraz Max Louarn (liderzy grupy Team Xecuter) zostali aresztowani, i zostało im przedstawione 11 zarzutów.
Najważniejsze zarzucane im przestępstwa to: oszustwa telekomunikacyjne, handel urządzeniami do obchodzenia zabezpieczeń i spiskowanie mające na celu pranie brudnych pieniędzy. W dalszej części informacji prasowej możemy przeczytać, że sprawa tyczy się aktywności Team Xecuter od 2013 do 2020 roku. Według aktu oskarżenia grupa hakerów działała na szkodę Nintendo i wydawców gier pod przykrywką wspierania deweloperów projektujących gry do użytku niekomercyjnego (gry homebrew). Według oskarżycieli nie był to prawdziwy przedmiot działalności grupy, bo głównym celem i aktywnością było umożliwienie uruchomienia na konsoli pirackich kopii gier poprzez sprzedaż klientom „licencji” na odblokowane oprogramowanie, które pozwalało to zrobić.
Cała sprawa jest o tyle ciekawa, że tzw. „CFW” (custom firmware, czyli zmodyfikowane oprogramowanie) zwykle rozpowszechniane jest za darmo w sieci przez twórców, gdyż co do zasady służą ono do uruchamiania na „przerobionych” konsolach różnych aplikacji, których deweloper z różnych przyczyn nie udostępnił (np. przeglądarka internetowa, album ze zdjęciami itp.) czy gier homebrew (takich, które nie trafiły do sprzedaży w oficjalnych sklepach i są najczęściej darmowymi produkcjami stworzonymi przez fanów). Z powodu tego, że członkowie Team Xecuter zarabiali na swoim hakowaniu, nawet wśród pozostałych grup sceny moderskiej Switcha mieli złą reputację. Ponadto wielokrotnie oskarżano ich o kradzież pomysłów innych ludzi i wdrażanie tych rozwiązań do swojego systemu operacyjnego SX OS bez niczyjej zgody.