Groźny haker aresztowany w Polsce
Niebezpieczny haker został zatrzymany przez polskie służby. To członek grupy o nazwie REvil, znanej z produkcji oprogramowania do „obsługi” ataków ransomware. Grozi mu nawet 115 lat więzienia.
- niebezpieczny haker należący do grupy Revil został ujęty na terenie Polski i czeka na ekstradycję do USA;
- za współpracę w atakach ransomware grozi mu nawet 115 lat więzienia.
Grupa hakerska REvil to twórcy oprogramowania wykorzystywanego w atakach typu ransomware. Jej członkowie do tej pory byli nieuchwytni, jednak wiele wskazuje na to, że teraz może się to zmienić. Jak podaje Departament Sprawiedliwości USA w oficjalnej informacji, został złapany jeden z hakerów należących do tej grupy – Yaroslav Vasinskyi. Co najciekawsze dla nas, został on ujęty na terenie Polski przez nasze służby.
Nasze dzisiejsze przesłanie jest jasne. Stany Zjednoczone, wraz z naszymi sojusznikami, zrobią wszystko, co w naszej mocy, aby zidentyfikować sprawców ataków typu ransomware, postawić ich przed sądem i odzyskać środki, które ukradli swoim ofiarom – powiedział prokurator generalny Merrick Garland.
Yaroslav Vasinskyi został aresztowany 8 października tego roku i aktualnie czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Grozi mu nawet 115 lat więzienia za popełnione czyny. Grupa REvil, do której należał, to jedna z bardziej aktywnych organizacji cyberprzestępczych w ostatnich latach - odpowiada za wiele ataków m.in. na firmę software’ową Kaseya.
Może Cię zainteresować:
- Squid Game wykorzystane w kryptowalutowym oszustwie
- OLX – Oszustwo na Whatsapp. Jak unikać i gdzie zgłosić?
Wraz z aresztowaniem Yaroslava Vasinskyiego zarekwirowano 6,1 mln dolarów (24,16 mln złotych) w kryptowalutach, należących do Rosjanina Yevgieniya Polyanina. Według organów śledczych on także współpracuje z REvil i może być odpowiedzialny za ataki na korporacje i instytucje rządowe. Jednak ze względu na to, że przebywa aktualnie na terenie Rosji, jak dotąd nie udało się go ująć.
USA znacznie nasiliło walkę z cyberprzestępczością, w szczególności ze sprawcami ataków ransomware – grupą REvil. Za współpracę prowadzącą do ujęcia jej członków przewidziano wysokie nagrody. Za wartościową informację dotyczącą ważnej osoby z REvil można otrzymać 10 mln dolarów, a za współpracownika 5 mln dolarów.