autor: Grzegorz Chmielewski
Firma NVIDIA notuje duży wzrost sprzedaży kart graficznych
Trzeci kwartał 2017 roku przyniósł wzrost sprzedaży chipów graficznych firm NVIDIA i AMD. Jednak to pierwsza z firm zanotowała jeden z najlepszych wyników od wielu lat - dostawy wzrosły o niemal 30%.
- Rynek kart graficznych zmalał o 3,3% w stosunku do zeszłego roku, jednak jest to wywołane mniejszymi dostawami kart zintegrowanych.
- Zapotrzebowanie na zintegrowane GPU wzrasta, lecz wciąż jest mniejsze niż rok temu.
- Największy wzrost, sięgający 30%, zanotowała firma NVIDIA.
- Nieco mniejszym wzrostem pochwalić się może firma AMD, która jest dokładnie w tym samym miejscu, co rok temu.
- Intel, dzięki zintegrowanymi ze swoimi procesorami GPU, dominuje na rynku.
Wydany 20 listopada raport firmy analitycznej Jon Peddie Research ukazuje obecne trendy na rynku kart graficznych – zarówno tych zintegrowanych, jak i dyskretnych (niezintegrowanych). Jak wynika z opracowania, przez ostatni kwartał cały rynek kart graficznych skurczył się o 3,3% w stosunku do zeszłego roku. Dostawy samodzielnych kart graficznych do komputerów stacjonarnych zwiększyły się o 2%, natomiast popyt na układy do laptopów zmalał o 6%. Nie da się przeoczyć faktu, że okres zwiększonej sprzedaży stacjonarnych kart graficznych pokrywa się z czasem dużego zapotrzebowania na sprzęt do kopania kryptowalut. Warto wspomnieć o firmie Intel, która „zjada na śniadanie” zielonych i czerwonych. Dzięki popularności swoich zintegrowanych chipów obecny udział niebieskiego giganta w rynku GPU to niemal 70%.
Wyniki firmy NVIDIA
Spośród dwóch liczących się graczy na rynku dyskretnych kart graficznych, NVIDIA bez wątpienia wiedzie prym, od trzeciego kwartału 2014 roku nieprzerwanie wyprzedzając AMD. W trzecim kwartale 2017 roku firma z wynikiem 19,3% udziału w rynku wróciła do prosperity, niewidzianej na tym poziomie od 2010 roku. Wchodząc w szczegóły, w porównaniu do poprzedniego kwartału:
- Dostarczono o 34,7% więcej kart graficznych do komputerów stacjonarnych.
- Dostawy kart do notebooków były wyższe o 22,4%.
Zaskakująco dobre wyniki w obecnym kwartale przekładają się na fakt, że w stosunku do tego samego okresu w 2016 roku, udziały firmy NVIDIA w rynku są o 3,3% większe.
Wyniki firmy AMD
Wyniki „czerwonych” z pewnością nie są powodem do zmartwień dla zarządu korporacji – dostawy kart graficznych wzrosły, lecz po prostu nie tak spektakularnie jak w przypadku firmy NVIDIA. Ogólny wzrost w trzecim kwartale 2017 roku sięgnął około 7,6%, z czego:
- Wzrost na polu samodzielnych GPU wynosi 16,1%.
- Zapotrzebowanie na chipy do laptopów wzrosło o 2,2%.
Warto zaznaczyć, że w stosunku do poprzedniego roku wyniki AMD nie drgnęły – zmiana udziału w rynku w porównaniu do trzeciego kwartału 2016 wynosi okrągłe 0%.
Wyniki firmy Intel
Jeśli chodzi o Intela, to wyniki tej firmy oparte są wyłącznie na produkowanych hurtowo chipach graficznych do notebooków. Dzięki dominującej pozycji na rynku procesorów do laptopów, oczywistym jest proporcjonalna przewaga na polu GPU. Intel może poszczycić się udziałem w rynku kart graficznych na poziomie 67,8%. Co więcej, w porównaniu z poprzednim kwartałem zapotrzebowanie na zintegrowane karty od Intela wzrosło o 5%. Większe wzrosty firm AMD i NVIDIA sprawiły, że ogólny udział Intela zmalał o 2,8% w stosunku do poprzednich trzech miesięcy, a w porównaniu z 2016 rokiem różnica w udziale w rynku wynosi około -3,2%.
Podsumowując, nie da się ukryć, że coraz bardziej wyłania się rola firmy NVIDIA jako mocno dominującego gracza na rynku dyskretnych kart graficznych, lecz także AMD nie ma szczególnych powodów do narzekań. Wzrosty zapotrzebowania na chipy do komputerów stacjonarnych mogły być jednak tylko epizodem wywołanym szaleństwem związanym z kopaniem kryptowalut. Pecetowym graczom pozostaje trzymać kciuki, by trend wzrostowy utrzymał się nawet, gdy koparki przestaną być już na czasie – doprowadzi to do szybszego rozwoju technologicznego i wzmocnienia znaczenia komputerów osobistych jako platformy do gier.
- Strona internetowa firmy Jon Peddie Research
- Strona internetowa firmy NVIDIA
- Strona internetowa firmy AMD
- Strona internetowa firmy Intel