autor: Michał Zegar
Sankcje wobec Rosji wpłynęły na ekonomię Escape from Tarkov
Sankcje nałożone na Rosję w związku z wojną na Ukrainie wpłynęły także na ekonomię w Escape from Tarkov. W grze petersburskiego studia rubel również stracił na wartości. Doprowadziło to do kilku ciekawych zachowań graczy.
- Przez sankcje nałożone na Rosję rubel stracił na wartości.
- Pieniądz ten w Escape from Tarkov ma kurs odpowiadający rzeczywistemu.
- Gracze starają się sprzedawać przedmioty za inne waluty.
Za coraz bardziej popularną hardkorową strzelankę Escape From Tarkov odpowiada zlokalizowane w Petersburgu (Rosja) studio Battlestate Games. Jedną z mechanik, którą tytuł wyróżnia się na tle konkurencji, jest występowanie w grze aż trzech walut w banknotach: rubla, dolara i euro.
Wszystkie trzy zdobędziemy poprzez eksplorację tytułowego miasta Tarkov i okolic. Poszczególne środki płatnicze możemy wymienić na inne (np. ruble na dolary).
Co więcej, każda ma kurs odpowiadający rzeczywistej wartości danego pieniądza. Jednak jako że akcja gry toczy się w Rosji, to właśnie rubel jest w teorii główną jednostką monetarną w niej.
Sankcje
Nałożone na Rosję sankcje w związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie sprawiły, że kurs rubla w realnym świecie spadł do historycznie niskich wartości.
Przez fakt, że wartość walut w Escape from Tarkov jest powiązana z ich rzeczywistymi odpowiednikami – jak donosi serwis Deadline – podobny los spotkał growy odpowiednik pieniądza:
W Escape from Tarkov co około siedem miesięcy dochodzi do tzw. „wipe’u”. Gracze tracą wtedy wszystko, co zdobyli dotychczas w grze. Ostatni miał miejsce 12 grudnia.
- W momencie ostatniego wipe’u dolar kosztował w Escape from Tarkov około 135 rubli.
- Teraz wartość ta wynosi mniej więcej 147 rubli.
- Dla porównania według Wiki gry cena dolara pomiędzy czerwcem 2020 a lipcem 2021 roku wahała się od 108 do 116 rubli.
Krótko mówiąc, rosyjski pieniądz stracił na wartości także w Escape from Tarkov. Jako że jest to najczęściej występującą waluta w grze, ekonomia na tym ucierpiała. Gracze usilniej niż zapewne kiedykolwiek wcześniej starają się wejść w posiadanie bardziej wartościowych banknotów, np. dolara.
Tym samym doprowadza to do wahań na growym rynku, przez które przedmioty oferowane za ruble są coraz rzadziej wystawiane na sprzedaż niż te za zachodnie pieniądze. Skutkiem jest obniżenie cen rzeczy w tej jednostce monetarnej, by zachęcić do ich kupna.
To z kolei oznacza, że osoby z zachodnimi banknotami w portfelu po ich wymianie na ruble są w stanie kupić przecenione „graty” taniej, niż gdyby chciały zrobić to za nierosyjskie nominały – zgodnie z powiedzeniem „kupić więcej za mniej”.
Pchli targ
Pchli targ (ang. Flea Market) w Escape from Tarkov to kompletny zbiór wszystkich ofert sprzedaży przedmiotów oferowanych zarówno przez graczy, jak i sztuczną inteligencję.
- Aby uzyskać większe zyski ze sprzedaży swoich łupów w cieniu ostatnich wahań na rynku, gracze starają się zbywać znaleziony podczas rajdów ekwipunek za cokolwiek innego niż ruble.
- Dla przykładu ceny w rublach dysków SSD w grze spadły w ciągu ostatniego tygodnia o 8,91% (w tym momencie najniższa cena na Pchlim Targu wynosi 34 999 rubli).
- Jeśli jednak nie chcemy konkurować z ofertami graczy i sprzedamy podzespoły te Peacekeeperowi – handlarzowi, który oferuje dolary za przedmioty – zarobimy 311 dolarów, co jest odpowiednikiem około 42 tys. rubli.
- Zasada ta stosuje się również do broni. Jej wartość też spadła w ciągu ostatnich siedmiu dni.
- Rzeczy, których nie da się odsprzedać bezpośrednio Peacekeeperowi bądź Skierowi (jedynym handlarzom oferującym dolary bądź euro), gracze wystawiają na Pchlim Targu.
- Mowa głównie o broni wschodnich producentów, np. AKS-74UB bądź AK-74M. Ich ceny spadły odpowiednio o 37% i 21% na przestrzeni zeszłego tygodnia.
Bitcoin w górę
W Escape from Tarkov można także założyć własną farmę bitcoinów. Ich wartość wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia o 31% i wciąż szybuje w górę. Na ten moment nie wiadomo, jak zachowa się cena paliwa, potrzebnego do napędzania tych instalacji.
Podsumowanie
Drastyczne wahania na rynku to nic nowego dla doświadczonych graczy Escape from Tarkov. Sami deweloperzy zaś wyznają zasadę niemieszania się do sytuacji ekonomicznej w grze. Wyjątek stanowił kryzys growego bitcoina w kwietniu 2021 roku, kiedy to byli zmuszeni obniżyć jego wartość.
- Escape from Tarkov – to trudny związek, ale wciąż kocham tę grę
- Escape from Tarkov – poradnik do gry
- Escape from Tarkov – strona oficjalna