autor: Maciej Śliwiński
E-Sport: Startują polskie eliminacje WCG 2010, BVG kończy działalność
Dalej nie milkną echa występu naszej drużyny na Mistrzostwach Świata ESWC w Paryżu, a już rozpoczęły się przygotowania do krajowych eliminacji World Cyber Games 2010, drugiej wielkiej imprezy dla graczy.
Dalej nie milkną echa występu naszej drużyny na Mistrzostwach Świata ESWC w Paryżu, a już rozpoczęły się przygotowania do krajowych eliminacji World Cyber Games 2010, drugiej wielkiej imprezy dla graczy.
Podobnie jak ESWC, WCG w tym roku również zmieniło firmę odpowiedzialną za przygotowanie eliminacji. Sponsorowaną przez Samsunga imprezą zajmuję się obecnie agencja Euro RSCG 4D przy współpracy z internetową telewizją dla graczy Headshot TV. Polskie finały zostały zaplanowane na końcówkę sierpnia, i jak się okazuje, jest to dość niefortunny termin. W tym samym czasie odbędą się bowiem targi gamescom w Niemeczech, na których zaplanowano między innymi finały ENC 2010 oraz pierwszy przystanek kolejnego sezonu Intel Extreme Masters.
Taki obrót sprawy spowoduje, że w reprezentacji Polski Counter Strike 1.6, która zagra w Niemczech, z pewnością nie zobaczymy graczy z czołowych polskich drużyn. Te wybiorą grę w polskich eliminacjach do World Cyber Games, chcąc uzyskać promocję na światowy finał, który w tym roku odbędzie się w Los Angeles. Obok wspomnianego Counter Strike 1.6, zawodnicy w Polsce będą walczyć 22 sierpnia o wyjazd do USA na czterech innych platformach: FIFA 10, TrackMania Nations Forever, WarCraft III: The Frozen Throne oraz StarCraft: BroodWar. Zapisy oraz więcej szczegółowych informacji na temat turnieju znajdziecie na jego oficjalnej stronie: wcg.samsung.pl.
Tymczasem eliminacjom do tego turnieju w Skandynawii towarzyszy sporo kontrowersji. Jeśli chodzi o europejskie państwa, Szwecja Dania i Finlandia należą od zawsze do najmocniejszych w sportach elektronicznych. Jak się okazało, organizatorzy WCG zdecydowali jednak przeprowadzić eliminacje do finałów dla wszystkich państw za jednym zamachem. Nie było by w tym nic złego, gdyby nie fakt, że opłacony wyjazd do Stanów Zjednoczonych uzyska tylko zwycięzca turnieju. W samej Szwecji drużyn, które zasługują na wyjazd do Los Angeles jest co najmniej kilka. Na znak protestu przeciwko takiemu rozwiązaniu, jedna z najlepszych drużyn na świecie – fnatic - zdecydowała się na bojkot turnieju. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że drużyny która w 2009 roku wygrała prawie wszystko nie zobaczymy podczas Mistrzostw Świata.
Draco, jedna z największych gwiazd polskiego esportu, zakończył karierę reprezentując barwy właśnie BVG.
Z wydarzeń na krajowej scenie warto odnotować upadek drużyny BVG, jednej z najstarszych formacji w Polsce. Wczoraj późnym wieczorem na stronie organizacji pokazało się oświadczenie Radosława Górniaka, właściciela BVG, informujące o zakończeniu działalności. Jest to o tyle zaskakująca wiadomość, że jeszcze kilka tygodni temu zapowiadano niespodzianki dla fanów i nowych sponsorów. Wczorajsza decyzja wskazuje na to, że rozmowy zakończyły się fiaskiem. Do końca BVG znacznie przyczyniła się ustawa hazardowa – dotychczasowy sponsor, firma Betsson w marcu zmuszona została zakończyć współpracę z drużyną graczy komputerowych. Od tamtej pory BVG współpracowało wyłącznie z GIGABYTE oraz uzyskiwało jednorazowe wsparcie od mniejszych partnerów. O pozostałych powodach decyzji zarządu przeczytacie w tym miejscu.