autor: Artur Falkowski
Dzielenie ekranu bez dzielenia ekranu, czyli nowa technologia wyświetlania obrazu
Amerykańska firma zaprezentowała telewizor z tylną projekcją w systemie DLP, który wykorzystuje technologię DarkChip4. Dzięki niej w tym samym momencie na jednym ekranie wyświetlane mogą być obrazy z dwóch różnych źródeł i nie mówimy tu o jakimkolwiek podziale. Oba obrazy pokazywane są na całym ekranie, a kluczem do obejrzenia jednego z nich jest posiadanie specjalnych okularów.
Wejście na rynek konsol nowej generacji sprawiło, że w sporej liczbie gospodarstw domowych wzrosło natężenie sprzeczek o wykorzystanie telewizora. W końcu każdy chce cieszyć się dopiero co nabytym cackiem o jak największej przekątnej ekranu. Mało kogo stać na to, by kupić sobie kilka takich urządzeń. I tu właśnie rozpoczynają się konflikty. No bo jak to? Tata chce obejrzeć jakiś film w jakości HD, mama z niecierpliwością zerka na zegarek, czekając na rozpoczęcie kolejnego odcinka ulubionego serialu, a do tego syn stoi bezradnie, spoglądając z tęsknotą na pudełko z niedawno kupioną grą na X360/PS3. Rozwiązaniem dla takich rodzin może być w przyszłości technologia opracowana przez Texas Instruments i pokazana w trakcie tegorocznej edycji targów CES.
Amerykańska firma zaprezentowała telewizor z tylną projekcją w systemie DLP, który wykorzystuje technologię DarkChip4. Dzięki niej w tym samym momencie na jednym ekranie wyświetlane mogą być obrazy z dwóch różnych źródeł i nie mówimy tu o jakimkolwiek podziale. Oba obrazy pokazywane są na całym ekranie, a kluczem do obejrzenia jednego z nich jest założenie specjalnych okularów. Dzięki nim posiadacz każdej pary będzie oglądał to, co go interesuje.
Brzmi podejrzanie? Redaktorzy serwisów GameSpot i IGN, którzy mieli okazję zapoznać się z produktem Texas Instruments na targach CES zapewniają, że jakość wyświetlanego obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie i nie zdarza się, by jedno źródło nachodziło na drugie.
Nie wyjaśniono jeszcze, jak rozwiązać sprawę dwóch odmiennych źródeł dźwięku. Podejrzewamy jednak, że najlepsze w tej sytuacji będą po prostu dwie pary słuchawek.
Z dźwiękiem nie będą mieli problemów gracze, którzy postanowią wykorzystać wspomniany telewizor do zabawy w trybie multiplayer. Na stanowisku wystawowym można było przetestować grę Project Gotham Racing 3 działającą na dwóch połączonych ze sobą Xboksach 360. Podobno wrażenia z rozgrywanych na jednym ekranie i dwóch konsolach wyścigów były niezapomniane.
Wynalazkiem zainteresowały się już firmy Samsung i Mitsubishi, które jako pierwsze wypuszczą na rynek telewizory wykorzystujące technologię DualView. Wątpliwe jest, by zakup tych urządzeń był w najbliższych latach rozwiązaniem łaskawym dla portfela.