Deweloperska wersja HoloLens z trzema grami, w tym nową odsłoną przygód Conkera
Microsoft ujawnił, jakie gry otrzymają osoby, które zakupią deweloperską wersję urządzenia do generowania rozszerzonej rzeczywistości HoloLens. Będą to Young Conker, Fragments oraz RoboRaid. Przedstawiono też oprogramowanie użytkowe dostępne z tym sprzętem.
Ujawniona w październiku cena deweloperskiej wersji HoloLens – opracowanego przez Microsoft urządzenia do generowania rozszerzonej rzeczywistości – zapewne wielu twórcom do teraz śni się po nocach. Ostatecznie 3 tysiące dolarów za gogle wraz z kilkoma aplikacjami to kwota, którą niewiele osób może wydać lekką ręką. Gigant z Redmond ujawnił jednak, że na osłodę takiego wydatku dostaniemy trzy gry.
W deweloperskiej wersji HoloLens znajdzie się m.in. kolejna część przygód Conkera, znanego graczom przede wszystkim z Conker's Bad Fur Day. W Young Conker, tworzonym przez studio Asobo, etapy, po których będziemy się poruszać, mają ulegać zmianom w zależności od tego, gdzie będziemy grać. „To niesamowite, jak bardzo różni się rozgrywka rozpoczęta w salonie od tej w kuchni czy też sypialni” - mówi Kudo Tsunoda, wiceprezydent Microsoftu. Produkcja ta ma jednak przede wszystkim spore znaczenie dla mniejszych zespołów deweloperskich, bowiem prezentuje możliwości wykorzystania rzeczywistego środowiska do zaoszczędzenia czasu na projektowaniu oddzielnych lokacji. Drugim tytułem na HoloLens będzie RoboRaid, stworzone podobno przez osiem osób na przestrzeni zaledwie trzech miesięcy. W tej prostej strzelance gracz musi radzić sobie z robotami, przedzierającymi się przez ściany naszego pokoju. Z kolei we Fragments – kolejnej produkcji, przy której Microsoftowi pomagało studio Asobo – spróbujemy rozwiązać zagadkę kryminalną, która rozgrywa się w pokoju, w którym rozpoczęliśmy akurat rozgrywkę. Badamy więc ślady i rozmawiamy ze świadkami – wszystko w zaciszu salonu, w którym jeszcze niedawno jedliśmy śniadanie. „Fragments zaciera granicę między światem prawdziwym i wirtualnym w większym stopniu, niż jakakolwiek inna nasza produkcja” - twierdzi Tsunoda. „Daje możliwość generowania wspomnień z przestrzeni cyfrowej w rzeczywistym otoczeniu”.
Oprócz tego wraz z HoloLens deweloperzy otrzymają szereg aplikacji, z których najważniejsze będzie HoloStudio, umożliwiające projektowanie trójwymiarowych modeli w trójwymiarowym środowisku, o rzeczywistej skali. Ponadto nabywcy gogli dostaną usprawnioną wersję Skype'a, która pozwoli na wspólne tworzenie hologramów oraz rozmowy w wirtualnym środowisku. W zestawie znajdzie się też HoloTour, który daje szansę „odwiedzenia” takich miejsc jak Rzym czy Machu Picchu bez wychodzenia z domu.
Edycja deweloperska HoloLens zadebiutuje w pierwszym kwartale tego roku, a Microsoft już rozpoczął przyjmowanie zamówień przedpremierowych. Nie wiadomo na razie, kiedy ukaże się konsumencka wersja tego urządzenia. Warto jednak czekać, bo choć zapewne nie będzie ono tanie, jest jednym z najbardziej kreatywnych wynalazków giganta z Redmond i już w trakcie dema technologicznego podczas ubiegłorocznego E3 robiło ogromne wrażenie.