Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 września 2022, 19:02

Stadia miałaby ekskluzywne Death Stranding 2, ale Google zbyło Kojimę (przeciek)

Z biegiem lat Google anulowało wiele gier, początkowo mających wyjść ekskluzywnie na Stadię. Niewykluczone, że jedną z nich mógł być sequel Death Stranding. Czy domniemana produkcja Hideo Kojimy byłaby w stanie uchronić platformę streamingową firmy z Mountain View przed śmiercią?

Źródło fot. Death Stranding: Director's Cut / Steam.
i

W lutym zeszłego roku informowaliśmy Was, jakoby firma Google anulowała wiele gier powstających z myślą o Stadii – usłudze grania w chmurze, której śmierć gigant z Mountain View ogłosił wczoraj. Jedną z nich miał być projekt popularnego japońskiego twórcy Hideo Kojimy; mówiło się o horrorze wydawanym w epizodach.

Google zaprzeczyło jednak istnieniu jakiejkolwiek umowy zawartej z Kojimą (a także Yu Suzukim, ojcem serii Shenmue), a co za tym idzie, również temu, by wiceprezes i dyrektor generalny firmy Phil Harrison ją zerwał. Tym niemniej rozmowy mogły być prowadzone. Co więcej, niewykluczone, iż w przypadku Kojimy chodziło o zupełnie inną produkcję. Serwis 9to5Google – powołując się na własne źródła – twierdzi, iż był nią sequel Death Stranding z 2019 roku.

Death Stranding 2 tytułem ekskluzywnym Google Stadii?

Przypomnijmy, że początkowo był to tytuł ekskluzywny PlayStation 4. Niecały rok po premierze na konsoli Sony wyszedł jednak na PC, a dwanaście miesięcy temu również na PS5 – w wersji Director's Cut, od dwóch kwartałów dostępnej także na „blaszakach”.

Kontynuacja owego hitu wydana ekskluzywnie na Stadię mogłaby stanowić przełom dla streamingowej usługi Google. Mimo początkowej aprobaty dla projektu i rozpoczęcia pierwszych testów, firma z Mountain View miała zaniechać dalszej współpracy z Hideo Kojimą i jego studiem Kojima Productions.

Dlaczego? Ponoć dlatego, iż domniemany sequel Death Stranding – tak jak pierwowzór – był kreowany na produkcję skierowaną głównie do jednego gracza („jedynka” oferuje wprawdzie tryb sieciowy, jednak zbudowanie mostu w świecie A, który jest dostępny także w świecie B, trudno nazwać multiplayerem sensu stricto). Google jakoby nie wierzyło, by na growym rynku wciąż istniało miejsce dla produkcji singleplayer, co rzekomo przesądziło o ostatecznej decyzji firmy i zerwaniu współpracy z Hideo Kojimą w połowie 2020 roku.

Death Stranding 2 najprawdopodobniej powstaje

Warto dodać, iż właśnie w tym okresie pojawiły się pierwsze pogłoski na temat rzeczonego sequela. Najpierw grę zaczął zajawiać sam Kojima – choć z perspektywy czasu można uznać, że chodziło mu o Death Stranding: Director’s Cut. Kilka miesięcy później kolejny trop podsunął Yoji Shinkawa, dyrektor artystyczny Kojima Productions. Natomiast w ciągu minionego roku istnienie projektu dwukrotnie mógł zdradzić aktor Norman Reedus, wcielający się w protagonistę gry, Sama Portera Bridgesa – ostatnie takie zachowanie Amerykanina zostało wręcz „ukarane” przez Japończyka.

Nieuchronny los Google Stadii

Czy zatem Google „strzeliło sobie w stopę”? Niekoniecznie, albowiem nawet jeśli firma skreśliła sequel Death Stranding, to biorąc pod uwagę, że wciąż nie doczekaliśmy się jego oficjalnej zapowiedzi, a pierwowzór powstawał przez około cztery lata, produkcja ta nie miałaby szans uratować Stadii.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej