Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Materiały promocyjne 15 października 2024, 16:35

autor: Luna Jarosz

Czy telewizor gamingowy w ogóle ma sens? Jak wybrać najlepszy dla graczy?

Telewizory potrafią być czymś więcej niż tylko centrum multimedialnym w domu. Mogą posłużyć również do lepszego odbierania gier – pod warunkiem, że zapoznamy się z kilkoma istotnymi informacjami. Pomogą one zrozumieć, czym jest „telewizor gamingowy” oraz jakie kryteria musi spełniać, aby można było go określić mianem „urządzenia dedykowanego grom”.

Źródło fot. Sharp
i

W ostatnich latach coraz częściej w sieci oraz sklepach stacjonarnych możemy znaleźć telewizory określane jako „gamingowe”. Dla wielu osób współczesny, standardowy telewizor to przede wszystkim centrum multimedialne, służące do oglądania wszelkich serwisów streamingowych pokroju YouTube’a, Netflixa i tym podobnych. Jednakże rozwój technologiczny i ogromna popularność gier komputerowych przyczyniły się do ewolucji tych urządzeń w kierunku większego wspierania cyfrowej rozrywki. Sprawdźmy, dla kogo taki sprzęt jest najlepszym rozwiązaniem.

Gamingowe telewizory znajdziesz tutaj

Dla kogo jest gamingowy TV?

Zakup odpowiedniego „ekranu” w postaci monitora lub telewizora z przeznaczeniem do wyświetlania gier to niełatwy wybór. Wcześniej panowało przekonanie, że to ten pierwszy wariant sprzętowy zapewnia najlepsze wrażenia wizualne z rozgrywki. Jednak w ostatnich latach różnice między dwoma wymienionymi urządzeniami zacierają się coraz bardziej.

Sharp TV QLED 55GR8765. Jest tak duży, że zasłania połowę pokoju (źródło: własne).
Sharp TV QLED 55GR8765. Jest tak duży, że zasłania połowę pokoju (źródło: własne).

Oznacza to zatem, że gracze pecetowi oraz konsolowi mogą skorzystać z rozwiązania w postaci gamingowego TV, nic na tym nie tracąc. Jedyną zauważalną oraz znaczącą różnicą pomiędzy telewizorami a monitorami do gier jest ich rozmiar. Zazwyczaj te pierwsze urządzenia mają znacznie większe wymiary z myślą o zagospodarowaniu ściany, natomiast monitory są lepiej przystosowane do postawienia na biurku. Proporcje ekranu w przypadku obu wymienionych to najczęściej klasyczne 16:9, choć zdarzają się wyjątki.

Dlatego też na wybór sprzętu spory wpływ ma przestrzeń, jaką chcemy zarezerwować na nasze growe przygody. Nie dotyczy to wyłącznie grania na konsolach – nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz PC znalazł się obok takiego telewizora, ponieważ możemy zaopatrzyć się w bezprzewodową klawiaturę i myszkę, które pozwolą na wygodną grę zarówno z kanapy, jak i z biurka. Oczywiście nie zapominajmy również o kontrolerach korzystających z protokołu bluetooth.

Taki telewizor zajmuje całkiem sporo miejsca (źródło: własne).
Taki telewizor zajmuje całkiem sporo miejsca (źródło: własne).

Co powinien posiadać telewizor do gier?

Telewizor gamingowy powinien spełniać kilka kryteriów, aby pozwalać na w pełni komfortową rozgrywkę. Sprzęt taki musi wspierać najnowsze rozwiązania technologiczne stworzone z myślą o grach. Co zatem konkretnie taki TV powinien posiadać i co należy uwzględnić przy zakupie? Śpieszymy z odpowiedzią.

  • Podczas wyboru telewizora do gier trzeba zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Wynika to z faktu, że najniższy czas reakcji pikseli (nie mylić z input lagiem, na który wpływa znacznie więcej kwestii), wynoszący zaledwie 1 milisekundę (lub mniej), możemy zaobserwować w przypadku matryc OLED oraz QLED. To z kolei oznacza, że wyświetlany obraz jest zarazem bardzo ostry i czysty, pozbawiony efektu smużenia.
  • Istotnym elementem telewizora gamingowego są też porty wejścia obrazu – powinien on posiadać co najmniej jedno wejście typu HDMI 2.1, który oferuje wsparcie dla wysokich częstotliwości odświeżania ekranu oraz rozdzielczości nawet do 8K. Najnowszy standard HDMI 2.1 zapewnia wymienione opcje z uwagi na bardzo dobrą przepustowość 48 GB/s.
  • Telewizor gamingowy powinien także charakteryzować się wysoką częstotliwością odświeżania obrazu. Na znaczeniu w ostatnich latach zyskały panele 100, 120 lub 144 Hz (i więcej). Wynika to z faktu, że im większa liczba herców (Hz), tym więcej klatek (FPS) wyświetla się na ekranie w ciągu jednej sekundy. Dzięki temu tak długo, jak nasze urządzenie do gier jest w stanie uzyskać liczbę klatek na sekundę odpowiadającą wartości częstotliwości odświeżania naszego panelu, jesteśmy w stanie cieszyć się komfortową płynnością rozgrywki.
  • HDR, czyli High Dynamic Range, to w zasadzie funkcja obowiązkowa, jaką powinien posiadać każdy telewizor do gier. Dzięki tej technologii uzyskamy bardziej realistyczny obraz, gwarantowany przez zwiększoną rozpiętość pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. HDR przybliża nas nieco bardziej do tego, co widzimy w rzeczywistości, a to mocno poprawia wizualia gier.

Przykładem telewizora gamingowego, który spełnia wymienione wyżej kryteria, jest Sharp TV 55GR8. Posiada on matrycę QLED zapewniającą ostry, wolny od smużenia obraz. Jasność na poziomie ok. 500 nitów zapewnia bardziej realistyczny obraz niż w przypadku telewizorów o niższych wartościach, natomiast wysoka częstotliwość odświeżania, wynosząca w tym modelu 120 lub 144 Hz, bezproblemowo zadba o komfortową rozgrywkę w dynamicznych grach akcji.

God of War wygląda całkiem imponująco na takim ekranie (źródło: własne).
God of War wygląda całkiem imponująco na takim ekranie (źródło: własne).

Kwestia rozdzielczości ekranu

Rozdzielczość ekranu telewizora do gier nieco bardziej zależy od sprzętu, jaki posiadamy. Konsole obecnej generacji, takie jak PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S, promowane są jako urządzenia do grania w 4K (3840 x 2160 pikseli), choć w praktyce przy dobrej optymalizacji gier pozwalają bardziej na natywne 2K, które jest upscalowane do wcześniej podanej wartości. Inaczej sprawa wygląda w przypadku bardzo wydajnych pecetów, które faktycznie mogą umożliwić rozgrywkę w natywnym 4K.

Telewizory, podobnie jak monitory, powoli odchodzą od standardu Full HD (1920 x 1080 pikseli) na rzecz nowego standardu, jakim jest 2K, czyli 2560 x 1440 pikseli. Dlatego też nasz wybór powinien ograniczać się do ekranów 2K lub 4K w zależności od wydajności naszego sprzętu do gier.

Wspomniany wyżej telewizor QLED Sharp 55GR8765 posiada ekran o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (4K), dzięki któremu generuje wyraźny oraz szczegółowy obraz, ale żeby korzystać z pełni możliwości takiego sprzętu, warto się zaopatrzyć w konsole obecnej generacji lub wydajny komputer PC.

Wrażenia z rozgrywki?

Telewizor posiadający wymienione wyżej rozwiązania zapewnia bardzo komfortową rozgrywkę w dynamicznych grach – z uwagi na wysoką częstotliwość obrazu w połączeniu z szerokim wachlarzem możliwości HDR-u. Nasze ulubione produkcje będą się ślicznie prezentowały na takim ekranie, z wszelkimi fajerwerkami wizualnymi.

Sharp TV QLED 55GR8765. Gra Rise of The Ronin nabrała kolorów (źródło: własne).
Sharp TV QLED 55GR8765. Gra Rise of The Ronin nabrała kolorów (źródło: własne).

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że granie na takim telewizorze jest dość komfortowe. Rozsiadamy się wygodnie z padem w ręku na kanapie, łóżku bądź w fotelu i cieszymy rozgrywką. Dodatkowo możemy skorzystać ze słuchawek bezprzewodowych lub głośników działających poprzez bluetooth, które da się rozstawić w pokoju wedle uznania. Czas parowania z TV urządzeń z bluetoothem potrafi zająć chwilkę, ale potem nic już nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się grą.

Wspomniany telewizor Sharp TV QLED 55GR8765, który wypróbowałam na potrzeby tego tekstu, wspierany jest przez technologie Dolby Atmos oraz dts:X, odpowiadające za wzbogacone efekty dźwięku przestrzennego w grach. Jeśli jesteśmy zainteresowani takimi funkcjami, do omawianego dziś telewizora możemy nabyć głośniki bezprzewodowe Sharp AQUOS Wireless Surround, które wykorzystują rozwiązanie Dolby Atmos i dts:X w celu zaoferowania kinowych wrażeń w zaciszu naszego domu.

Gamingowe telewizory znajdziesz tutaj

Czy warto zainwestować w telewizor do gier?

Odpowiedź na zawarte w nagłówku pytanie powinna być podyktowana naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Telewizory gamingowe są dość ciekawą alternatywą dla standardowych TV oraz monitorów dla graczy. Rozgrywka na tak dużych ekranach potrafi być bardzo przyjemna i komfortowa, a technologie, jakimi obecnie dysponują telewizory stworzone z myślą o grach, są w stanie zapewnić wyjątkowe wrażenia z obcowania z kolejnymi tytułami przeznaczonymi na konsole lub PC.

Ponadto rozwiązanie w postaci telewizora do gier nie każe nam przecież ograniczać się tylko do samego grania. Przykładowo Sharp TV QLED 55GR876 posiada domyślnie zainstalowany system operacyjny Google TV, który oferuje możliwość zainstalowania wielu aplikacji oraz korzystania z pomocy asystenta głosowego do sterowania urządzeniem.

Omawiane telewizory mogą pełnić w domu funkcję centrum rozrywki, pozwalając zarówno na zanurzenie się w świecie gier komputerowych, jak i oglądanie filmów lub seriali. Telewizory gamingowe szczególnie powinny przypaść do gustu graczom kanapowym, którzy cenią sobie wygodę podczas oddawania się ulubionemu zajęciu.

Materiał powstał we współpracy z firmą Sharp.

Luna Jarosz

Luna Jarosz

Pasjonatka konsol i komputerów. Obecnie pochłonięta rozwojem branży IT, poluje na nowinki technologiczne. Interesuje się również grami strategicznymi, ale lubi też pograć w Dark Souls. Swój czas poświęca także na gry e-sportowe. Jej hobby to kolekcjonowanie gier na PlayStation 2 i eksperymenty na owej konsoli w celu rozbudowy jej funkcjonalności. Przyjemność czerpie z naprawy komputerów. Wieczorami zaś przyszło jej spędzać czas na oglądaniu filmów, czy seriali anime. Kocha górskie klimaty i spacery wieczorami. Wielką radość sprawia jej czytanie książek fantasy.

więcej