autor: Bartosz Świątek
Chińczycy na Księżycu; pobierają próbki
Na Księżycu wylądowała sonda Chang’e 5, wystrzelona przez chińską agencję kosmiczną. Celem misji jest pobranie próbek skał oraz gruzu i przesłanie ich na Ziemię.
W SKRÓCIE:
- chińska sonda badawcza Chang’e 5 wylądowała na Księżycu;
- urządzenie ma pobrać próbki skał i gruzu, które zostaną wysłane na Ziemię.
Portal Mercury News donosi, że sonda Chang’e 5 przeprowadziła udane lądowanie na Księżycu. Wystrzelony przez Chińską Republikę Ludową statek wystartował z tropikalnej wyspy Hainan 24 listopada. Sonda spędzi najbliższe kilka dni wiercąc dziury w ziemskim satelicie – plan zakłada pobranie próbki skał i gruzu o ciężarze około 2 kilogramów, która następnie zostanie przetransportowana na orbitę i wysłana na Ziemię (powinna wylądować w Mongolii w połowie tego miesiąca).
Jeśli misja się powiedzie, będzie to pierwszy raz od kilkudziesięciu lat, kiedy naukowcy wejdą w posiadanie świeżych próbek z Księżyca (w latach 70. ubiegłego stulecia podobne przedsięwzięcie zrealizowała sowiecka Rosja). Warto odnotować, że pobrany materiał ma zostać udostępniony także innym agencjom kosmicznym współpracującym z Chinami (prawdopodobnie nie dotyczy to amerykańskiej NASA, z uwagi na restrykcje nałożone przez rząd USA i napięcia pomiędzy obydwoma krajami).
Misja Chang’e 5 jest trzecim udanym lądowaniem na Księżycu przeprowadzonym przez Chiny. Poprzednia sonda – Chang’e 4 – była pierwszą, której udało się wylądować po drugiej stronie ziemskiego satelity. Państwo Środka planuje więcej tego typu przedsięwzięć – jego strategia obejmuje również loty załogowe i być może próbę stworzenia stałej bazy badawczej.