autor: Artur Falkowski
CES 2008: konferencja Microsoftu
Dzisiaj we wczesnych godzinach porannych naszego czasu odbyła się w Las Vegas konferencja Microsoftu otwierająca tegoroczną edycję imprezy Consumer Electronics Show – wydarzenie, o którym było głośno już od jakiegoś czasu. W końcu było to ostatnie wystąpienie Billa Gatesa jako szefa tej firmy. Mówiło się między innymi, że miała paść zapowiedź o istotnym znaczeniu dla przyszłości konsoli Xbox 360.
Dzisiaj we wczesnych godzinach porannych naszego czasu odbyła się w Las Vegas konferencja Microsoftu otwierająca tegoroczną edycję imprezy Consumer Electronics Show – wydarzenie, o którym było głośno już od jakiegoś czasu. W końcu było to ostatnie wystąpienie Billa Gatesa jako szefa tej firmy. Mówiło się między innymi, że miała paść zapowiedź o istotnym znaczeniu dla przyszłości konsoli Xbox 360. Czy tak się stało?
Niestety, posiadacze X360 mogli poczuć się rozczarowani. Nie zapowiedziano bowiem nowej, wyposażonej w wewnętrzny napęd HD-DVD wersji konsoli. Nie sprawdziły się również przewidywania analityków, którzy twierdzili, że Microsoft planuje sprzedaż licencji na montaż układów X360 w urządzeniach firm trzecich.
Jak się okazało, pożegnalna konferencja Gatesa obeszła się bez rewelacji. Opowiedziano co nieco na temat wizji przyszłości giganta z Redmond, w której urządzenia elektroniczne pokroju telefonów komórkowych, komputerów, konsol i GPS-ów połączone są ze sobą, dzięki czemu wystarczy mieć jedno konto w serwisie Windows LIVE, by nad wszystkim zapanować. Pokazano również kilka pomysłów Microsoftu, ale z racji tego, że nie były związane z branżą gier, ominiemy ten temat.
Zdecydowanie najciekawszym z punktu widzenia graczy momentem konferencji było wystąpienie Robbiego Bacha, nadzorującego oddział Rozrywki i Urządzeń Microsoftu (zajmujący się m.in. X360 i Zune). Na początku Bach przytoczył już wcześniej opublikowane statystyki odnośnie liczby sprzedanych konsol X360 (17,7 milionów), następnie rozszerzył je o nową wiadomość. Zdradził mianowicie, że konta w serwisie Xbox LIVE założyło już ponad 10 milionów osób. Wynik ten został osiągnięty o sześć miesięcy wcześniej niż planowano.
Kolejne ogłoszenia Robbiego Bacha również dotyczyły konsoli Microsoftu, ale koncentrowały się na usłudze Video Marketplace. Zapowiedział rozszerzenie jej oferty o seriale telewizyjne firm Disney i ABC (m.in. Lost, Gotowe na wszystko) oraz o filmy wydawane przez MGM (m.in. Rocky, Terminator, Milczenie owiec).
Ostatnia z informacji związanych z X360, które podano w trakcie konferencji, dotyczyła wykorzystania konsoli w roli Set-Top-Boksa, urządzenia do odbioru i nagrywania cyfrowej telewizji. Zdradzono, że aktualnie trwają prace nad tym projektem, a pierwszą firmą, która współpracuje z Microsoftem, jest brytyjski koncern BT.
Na zakończenie konferencji doszło do jeszcze jednego wydarzenia, nie związanego może z planami Microsoftu, ale bezpośrednio nawiązującego do gier. Otóż Robbie Bach i Bill Gates postanowili zmierzyć się na scenie w Guitar Hero III. Jak się szybko okazało, oboje mieli umówionych zawodników, którzy zajęli ich miejsce. Bach zaprosił mistrzynię wspomnianej gry, na co Bill Gates zrewanżował się przywołując zza kulis gitarzystę formacji Velvet Revolver, Slasha. Na tym zakończyła się ostatnia konferencja na targach CES poprowadzona przez człowieka, który stoi za sukcesem Microsoftu.