futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 13 lipca 2021, 14:00

Burza słoneczna nadciąga, naukowcy ostrzegają przed jej wpływem

Naukowcy ostrzegają przed burzą magnetyczną, która jest efektem niedawnego rozbłysku na Słońcu. Mogą pojawić się zakłócenia w działaniu radiowej i satelitarnej komunikacji oraz nawigacji GPS.

W SKRÓCIE:
  • zakłócenia w działaniu GPS i urządzeń komunikacyjnych – takie mogą być efekty dotarcia zjonizowanej materii słonecznej do Ziemi.

Według ostrzeżeń ekspertów, w najbliższych dniach możemy spodziewać się skutków magnetycznej burzy wywołanej dotarciem do Ziemi materii słonecznej. Materia ta pochodzi z tzw. koronalnego wyrzutu masy – olbrzymiej emisji obłoku zjonizowanego gazu z korony Słońca. Często są one poprzedzone rozbłyskami słonecznymi i tak też było tym razem. Potężne zjawisko tego typu, największe od czterech lat, było obserwowane kilka dni temu. Wywołało ono problemy z komunikacją radiową na obszarze Oceanu Atlantyckiego. Obłok słonecznej plazmy, składającej się głównie z protonów i elektronów, dotrze do Ziemi w najbliższych dniach, być może nawet już dzisiaj lub jutro. Może spowodować problemy z działaniem urządzeń radiowych i nawigacji GPS.

Rozbłysk słoneczny (sun flare) to nagła, zwiększona emisja wysokoenergetycznych cząstek i promieniowania elektromagnetycznego wywołana procesami magnetycznymi w koronie Słońca. Według klasyfikacji GOES (gdzie A to najsłabsza klasa, a X – najmocniejsza) ten obserwowany 3 lipca miał siłę X1,5. Tak silne rozbłyski powodują nagłe zmiany w układzie sił magnetycznych korony Słońca, co z kolei wywołać może wyrzut koronalny, czyli emisję części materii słonecznej w formie ogromnej chmury zjonizowanego gazu.

Burza słoneczna nadciąga, naukowcy ostrzegają przed jej wpływem - ilustracja #1
Koronalny wyrzut masy zaobserwowany na Słońcu. Źródło: NASA

Taki obłok może posiadać masę miliardów ton i własne pole magnetyczne. O ile podczas rozbłysku cząstki wysokoenergetyczne (głównie cząstki alfa, elektrony, protony, gamma) poruszają się z prędkością bliską prędkości światła, chmury plazmy poruszają się dużo wolniej. Pokonanie dystansu pomiędzy Słońcem a Ziemią zajmuje im nawet kilka dni. Gdy dotrą do Ziemi, mogą wywołać zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego – tzw. burzę magnetyczną. Wtedy działanie urządzeń komunikacyjnych, GPS, a nawet powszechnej elektroniki może zostać zakłócone.

Wszystko zależy od rozmiarów zjawiska. Słoneczny wyrzut koronalny, który nastąpił w 1859 roku był tak potężny, że emisje elektromagnetyczne indukowały prąd w telegrafach. Działały one nawet po odłączeniu zasilania. Zorze polarne, wbrew nazwie, występowały wtedy na całym świecie i były tak jasne, że ludzie budzili się w nocy. W 2003 roku nastąpił rozbłysk słoneczny tak silny, że urządzeniom pomiarowym w satelitach brakowało skali. W klasyfikacji został określony na mocniejszy niż X20. Spowodował gigantyczną emisję zjonizowanej materii ze Słońca, jednak na szczęście ominęła ona Ziemię.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej