Bitdefender zablokował aktualizację Windows 10 jako potencjalne zagrożenie [aktualizacja]
Użytkownicy pakietu antywirusowego Bitdefender mogą mieć „drobny” problem z ostatnią aktualizacją Windowsa 10. Oprogramowanie zabezpieczające twierdzi, że w poprawce od Microsoftu jest wirus.
Aktualizacja
Producent programów antywirusowych Bitdefender potwierdził, że problem został rozwiązany. Wszyscy użytkownicy ich aplikacji są proszeni o wykonanie aktualizacji.
- oprogramowanie antywirusowe Bitdefender blokuje instalację najnowszej poprawki systemu Windows 10 o numerze KB4574727, informując o trojanie w jednym z jej plików;
- niektórzy użytkownicy Bitdefendera donoszą jednak, że wczorajsza jego aktualizacja mogła rozwiązać problem.
Poprawka zbiorcza do systemu Windows 10 o numerze KB4574727 rozwiązuje wiele problemów bezpieczeństwa w systemie i jego komponentach. Jednak oprogramowanie antywirusowe Bitdefender twierdzi, że aktualizacja bezpieczeństwa stanowi zagrożenie dla komputera, ponieważ zawiera wirusa (trojana). Taki komunikat mogą zobaczyć posiadacze tego pakietu bezpieczeństwa podczas instalacji łatki wypuszczonej przez Microsoft 8 września.
Ostrzeżenie o obecności Trojan.Ciusky.Gen.13 w jednym z plików pojawia się po pobraniu poprawki i restarcie komputera, gdy system kończy jej instalację. Tym samym zostaje ona anulowana, gdyż Bitdefender blokuje plik w kwarantannie. Oczywiście jest to fałszywy alarm, ponieważ niemal niemożliwe jest, aby pliki pobierane z serwerów Microsoftu były czymkolwiek zainfekowane.
Sposobem na poprawne zainstalowanie aktualizacji jest dodanie wyjątków w programie antywirusowym. Wielu użytkowników twierdzi, że Bitdefender czasem wykazuje się nadgorliwością i zdarzają się fałszywe alarmy. Jak widać, na forum producenta oprogramowania problem został już zgłoszony jako „false positive”.
Niektórzy użytkownicy pakietu Bitdefender, których ten temat dotyczy, donoszą jednak, że po wczorajszej jego aktualizacji system Windows 10 bez problemu zainstalował uaktualnienie. Całkiem możliwe, że producent oprogramowania antywirusowego rozwiązał już ten problem. Co ważne, nie ma na razie informacji o problemach z samą poprawką KB4574727, zatem wygląda na to, że (tym razem?) nie zawiera ona istotnych błędów.