ARAIG - kombinezon umożliwiający odczuwanie gier zbiera środki na Kickstarterze
Na serwisie Kickstarter ruszyła zbiórka na kombinezon ARAIG. Dzięki silniczkom force feedback i systemowi stymulującemu skurcze mięśni ma on umożliwić graczom poczucie tego, co dzieje się z ich postaciami w grach.
Na Kickstarterze wystartowała zbiórka na kombinezon ARAIG. Ma on umożliwić graczom fizyczne odczuwanie wydarzeń mających miejsce w wirtualnych światach. Aby osiągnąć sukces projekt musi do końca czerwca zgromadzić minimum 900 tysięcy dolarów.
Oczywiście, zamiarem twórców nie jest krzywdzenie graczy za każdym razem, gdy ich postać w grze zostanie zraniona. Zamiast tego, dzięki wbudowanym silniczkom, ARAIG w łagodny sposób pozwoli nam odczuć co dzieje się w wirtualnym świecie. Kombinezon obejmie korpus oraz ręce i zaoferuje coś więcej niż tylko drgania w miejscu, gdzie trafiła kula. Ma on umożliwić również poczucie np. deszczu padającego na ramię bohatera, czy wibracji wywołanych przez przejeżdżający obok czołg. Kostium zostanie też wyposażony w głośniki zapewniające realistyczny dźwięk przestrzenny, który wzmocni wrażenie przebywania wewnątrz świata gry.
Trzecim filarem ARAIG ma być system stymulacji mięśni użytkownika. Pozwoli on symulować zarówno lekkie ciarki na skórze, jak i wrażenie, że ktoś próbuje ciągnąć nasze ciało. Napędzająca to technologia STIMS została dopuszczona do użytku przez amerykańską agencję FDA, co jest gwarancją, że nie będzie stanowiła zagrożenia dla zdrowia graczy.
ARAIG ma być w stanie współpracować z każdą grą, która obecnie obsługuje kontrolery z systemem force feedback, choć oczywiście tytuły tego typu nie zrobią pełnego użytku z możliwości kombinezonu. Osiągnięcie tego wymagać będzie wprowadzenia odpowiednich funkcji przez samych deweloperów. Urządzenie ma być kompatybilne zarówno z pecetami, jak i konsolami. Niewykluczone również, że pojawi się opcja wykorzystania go przez filmy.
Premiera pierwszych egzemplarzy ARAIG planowana jest na końcówkę przyszłego roku. Aby otrzymać jeden z kombinezonów trzeba wesprzeć Kickstartera sumą 299 dolarów, czyli w przeliczeniu około 982 zł. Urządzenie nie będzie więc tanie, choć twórcy mają nadzieję, że potem dzięki masowej produkcji uda im się znacząco obniżyć koszty.